Plaća: Novi porezni propisi za 2025
Plaća: Novi porezni propisi za 2025
Početkom svake nove godine se korigira plaća. Novi porezi kreću u korištenje, što utječe na oporezivanje dohotka. Također na doprinose, PDV, razne odbitke, te na lokalne poreze.
Ove godine dolazi do jedne velike, dugo najavljivane, promjene. Na snagu stupa porez na nekretnine. Taj porez je definiran Zakonom o lokalnim porezima.
Naime, postoji oko 600 tisuća nekretnina u Hrvatskoj koje nisu na tržištu. Na većinu njih bi trebao vrijediti novi porez. Iznos koji će se plaćati je u rasponu od 0,60 do osam eura po kvadratu.
U taj porez ulazi svaki prostor namijenjen stanovanju, ali ne i gospodarstvene i poslovne zgrade. Poanta tog zakona je da se porez s plaća smanji, a porezna opterećenja namire iz drugih izvora.
Pročitajte naš članak o novom minimalcu za 2025. godinu.
Sadržaj
Iznimke od poreza na nekretnine
Ipak, od ovog poreza su oslobođeni vlasnici nekretnine koju koriste za stalno stanovanje.
Također, nekretnine u kojima živi član obitelji, ali i nekretnine koje su u dugotrajnom najmu (najmanje deset mjeseci godišnje).
Od poreza će biti oslobođene i derutne, neuseljive nekretnine te objekti koji služe za poljoprivredu i nestambene djelatnosti.
Uz navedeno, jedan od kriterija koji oslobađaju osobu od plaćanja poreza na nekretnine je socijalni kriterij. Kada se uvodi taj porez, u zakonsko rješenje se uvodi pojam domaćina.
Domaćin je osoba koja iznajmljuje nekretninu u turističke svrhe. Tako si radi dodatnu vrijednost u objektu u kojem ima prijavljenu svoju adresu stanovanja.
Pogledajte i druge natječaje za posao i kako zaraditi plaću u turizmu.
15,5 posto veće plaće
Osim uvođenja poreza na nekretnine, dolazi do promjena u porezu na dohodak. Osobni odbitak kod obračuna plaće povećava se sa 560 na 6o0 eura ove godine.
Pročitajte više o obračunima plaće i kako napisati životopis za tu poziciju. Veće iznose plaće će dobivati i osobe koje uzdržavaju članove obitelji i osobe s invaliditetom.
Pa će tako za 1. dijete mjesečni odbitak biti 300 eura, za 2. dijete 420 eura, za 3. dijete 600 eura, za 4. dijete 840 eura itd.
Uz to, radi uzdržavanih članova uže obitelji i za bivšeg bračnog druga za kojeg se plaća alimentacija odbitak u ovoj godini iznosi 300 eura.
S druge strane, osobni odbitak za invaliditet iznosi od 180 do 600 eura.
Viša stopa poreza na dohodak
Od 2025. godine je podignut prag za primjenu više stope poreza na dohodak. Radi se od 30 posto s godišnjeg primitka, od 50.400 eura na 60.000.
Taj podatak je bitan malim poduzetnicima, privatnicima. Naime, prag za ulazak u sustav PDV-a povećava sa 40.000 na 60.000 eura.
Radi se o povećanju od 50%, što nije nimalo zanemarivo. Zanima li vas raspon plaće kod privatnika, pročitajte naš članak na tu temu.
Došla nam je još jedna promjena. Neoporezivi primitak se povećao za otprilike sedam posto. Znači da će isplata nagrada za radne uspjehe i rezultate biti neoporeziva do 1.200 eura.
Razlog za isplatu bonusa je prije svega veća motivacija zaposlenika.
Još neke podatke o bonusima i nagradama za zaposlenike možete pročitati u našem članku.
Povećat će se i neoporezivi iznos za odlazak u mirovinu do 1.500 eura. Zatim, stipendije za učenike i studente se povećavaju na iznos do 600 eura, a naknada za odvojeni život do 300 eura.
Velika većina njemačkih tvrtki isplaćuje svojim zaposlenicima kompenzaciju za inflaciju – neoporezivi dodatak na plaću koji im pomaže u borbi s visokim cijenama.
Prema istraživanju uglednog Instituta ifo, gotovo tri četvrtine njemačkih firmi isplaćuje takve dodatke.
Nadamo se da će ove godine tvrtke u Hrvatskoj slijediti primjer njemačkih kolega.
Kakve su mjere za mlade?
Hrvatski državljani koji su napustili domovinu, ali planiraju povratak, neće morati plaćati porez na dohodak punih pet godina. Jedini uvjet je da su boravili izvan granica Hrvatske najmanje dvije godine u komadu.
Mladi su i prije mogli ostvariti pravo na smanjenje godišnjeg poreza na dohodak. Tako će nastaviti i dalje. Osobe moraju biti do 25 godina starosti da imaju potpuno umanjenje.
Oni između 26 i 30 godina imaju djelomično umanjenje, odnosno 50 posto. Ipak dolazi i do promjena koje mogu otežati zapošljavanje mladih.
Poslodavcima se ukida oslobođenje od plaćanja zdravstvenog osiguranja za mlade radnike. Oni poslodavci koji su prije koristili tu mjeru, imali su pet godina na raspolaganju.
Također, oni koji je koriste otprije, mogu mjeru iskoristiti do kraja.
Promjene postoje i za potpore za mlade do 45 godina koji kupuju svoju prvu nekretninu namijenjenu za stanovanje.
Tako bi od 1. siječnja ove godine bio osiguran povrat plaćenog poreza na promet nekretninama, koji trenutno iznosi tri posto od tržišne vrijednosti nekretnine.
Kada je, pak, riječ o kupnji novogradnje, za prvu nekretninu mladi će imati pravo na povrat 50 posto plaćenog poreza na dodanu vrijednost (PDV).
Veća naknada za nezaposlenost i minimalna plaća
Prema izmjenama Zakona o tržištu rada, naknada za vrijeme nezaposlenosti u razdoblju od 91. do 180. dana podiže se s 30 na 35 posto osnovice.
Zatim, nezaposleni koji se trenutno obrazuju mogu koristiti naknadu za nezaposlene. Mogu birati naknadu koja im je isplativija.
Tj. ako im je ona povoljnija od naknade za sudjelovanje u obrazovanju koju nudi Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Dogovoreno je i da se naknada za nezaposlene neće smanjivati radi inkluzivnog dodatka.
Izmjenama Zakona o minimalnoj plaći, minimalna bruto plaća, pak, od 1. siječnja 2025. raste za 15,5 posto, na 970 eura.
Pročitajte više o bruto plaći u našem članku.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->