Novi posao: kako otvoriti obrt

Novi posao: kako otvoriti obrt

Reading Time: 5 minute

Novi posao za novu 2025. godinu! Imate odličnu poslovnu ideju i želite je isprobati? Želite biti freelancer ili možda raditi od kuće?

Pročitajte našu ideju za posao koji možete raditi od kuće – otvaranje psećeg vrtića!

Predlažemo poslovanje s minimalno rizika. Budite vlasnik vlastitog poslovanja i otvorite obrt.

Otvaranje obrta je vrlo jednostavni. Možete se prijaviti i online, putem servisa e-Obrt. Potrebno vam je svega klikova.

Dopušteno je obavljanje svake gospodarske djelatnosti koja nije zakonom zabranjena, obrt može registrirati svaka punoljetna osoba ali i stranac. Nije potreban temeljni kapital.

Također, ako ćete raditi neke izmjene podataka vezane uz obrt, možete ih napraviti jako jednostavno.

Potrebno je putem iste poveznice e-Obrt unijeti željenu izmjenu (promjena adrese, izmjena djelatnosti (dodavanje nove ili brisanje stare) i sl.)

Za iste promjene u nekim drugim oblicima poslovanja potrebno Vam je puno više i vremena i novaca.

Privatni posao, obrt

Privatni posao, obrt, Izvor: Unsplash.com

Novi posao je vaš obrt

Krenimo od samog početka. Objasnit ćemo što je to obrt. Radi se o pravnog obliku trajnog i samostalnog rada i obavljanja gospodarskih djelatnosti koje su dopuštene.

Ovdje spada proizvodnja, promet, pružanje usluga. Radi se  u cilju postizanja dohotka, odnosno dobiti. Obrt ne mora otvoriti samo jedna osoba, mogu ga otvoriti više osoba zajedno.

I strani državljani mogu registrirati vlastiti obrt.

Važno je znati da u ovom obliku samostalnog rada možete raditi i sezonski, primjerice četiri mjeseca u kalendarskoj godini. Obrtnik može privremeno obustaviti rad svog obrta, ako je potrebno.

Sam obrtnik je fizička osoba koja može obavljati više djelatnosti za svoj račun. Za njega mogu raditi članovi kućanstva i obitelji bez obveze zasnivanja radnog odnosa.

Zanimaju vas detalji oko isplate plaća? Pročitajte intervju s malom tvrtkom za obračun plaća Sant obračuni plaća.

No, ako kojim slučajem obrtnik želi zaposliti radnike, nema ograničenja broja zaposlenih. Plaća zaposlenih odlazi obrtniku u trošak poslovanja.

Zapošljavanjem radnika putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ili prijemom na stručno osposobljavanje za radno mjesto obrtnik može koristiti sufinanciranje radnika.

Sant obračuni plaća

Sant obračuni plaća, Izvor: sant-obracuni.com

Vrste obrta koje postoje

Možete izabrati između tri raspoložive vrste obrta:

Slobodni obrt: Radi se o obrtu za koji ne morate imati propisanu stručnu spremu. Otvaranje je vrlo jednostavno. Potrebno je ispuniti opće uvjete za otvaranje obrta.

Važno je da nemate zabranu obavljanja djelatnosti koja se temelju na pravomoćnoj sudskoj presudi. Također, da nemate rješenja o prekršaju ili bulo kakvu odluku Suda časti Hrvatske.

Vezani obrt: Za ovu vrstu obrta morate zadovoljavati stručne uvjete. No, uz njih je potreban ispit o stručnoj osposobljenosti. Zatim, potrebno je imati odgovarajuću stručnu spremu.

Umjesto stručne spreme moguće je imati majstorski ispit (npr. frizer, autolakirer, instalater grijanja i klimatizacije, automehaničar, klesar, stolar,…)

Povlašteni obrt: Kako i ime govori, ovu vrstu obrta možete obavljati isključivo na temelju povlastice. Povlastice izdaju državna tijela.

Mogu ih dati ministarstvo ili nadležna institucija, ovisno o djelatnosti kojom se osoba namjerava baviti. Neki primjeri za povlaštene obrte su puškar, rudarski tehničar ili zaštitar.

Kada imate vlastiti posao, moguće da ćete ponekad raditi vikendom. Pročitajte više o radu nedjeljom i blagdanima.

Obrt i oblici obrta

Obrt i oblici obrta, Izvor: hok.hr

Obrt uz redovan posao?

Naravno, možete voditi obrt uz svoj stalni posao. Pročitajte zašto je važno imati dodatni prihod u kućanstvu. 

Obrt možete registrirati i ako ste već u radnom odnosu na nekom drugom radnom mjestu!

Pritom jedino morate obratiti pažnju na promet. Važno je znati koliki prihod očekujete ili ostvarujete svojim poslovanjem.

Ako smatrate da ćete preko svog obrta imati izdanih i naplaćenih primitaka u jednog godini u iznosu manjem od 39.816,85 €, najbolje da razmislite o otvaranju paušalnog obrta.

Naime, nakon registracije obrta osoba ima rok od osam dana da Poreznoj upravi ispostavi odluku kako želite da vam se obrt oporezuje.

Napominjemo da ovakvu ODLIČNU mogućnost imaju samo obrti, te je ovo još jedna od velikih prednosti registracije obrta.

Poduzetnici imaju različite potrebe i ambicije, zato je i veličina prometa različita. Neki obrti imaju veliki promet, ali manju zaradu, dok će drugima gotovo cijeli promet biti i zarada.

Ako imate takvi iskustvo i nemate velike troškove, paušalni obrt je vrlo povoljan izbor za početak vašeg poslovanja.

Paušalni obrt

Paušalni obrt

Vaš novi posao može biti upravo obrt. Pročitajte savjete za uspješan prelazak na taj, vlastiti, novi posao.

Tko može biti obrtnik?

Obrtnik može biti osoba koja:

  • Osoba koja je punoljetna. Spomenuli smo da je za neke obrte važno stručno obrazovanje i uvjet je stručna osposobljenost.

Također, u nekim slučajevima je važno obrazovanje i položeni majstorski ispit.

  • Osobe koje vode slobodni ili vezani obrt putem poslovođe imaju pravo korištenja prostora, ako je on potreban za obavljanje obrta. Takav zahtjev se podnosi nadležnom uredu državne uprave u županiji.
  • Osoba koja ostvaruje prava i obveze iz radnog odnosa, ako ta prava ne ostvaruje po drugoj osnovi.
  • Osoba koja nema izrečenu sigurnosnu mjeru ili zaštitnu mjeru zabrane obavljanja djelatnosti dok ta mjera traje. Ovdje se radi o sudskoj presudi, rješenju o prekršaju ii odlici Suda časti.

Razlike između obrta i trgovačkog društva?

Ako i dalje želite raditi dodatni posao u svom aranžmanu, ali niste sigurni bi li otvorili obrt ili trgovačko društvo, pročitajte tekst u nastavku.

Za početak, morate razmisliti koje su poslovne potrebe vas i vaše obitelji. Koje su prednosti, koji nedostaci soba oblika poslovanja.

Obrt, trgovačko društvo

Obrt, trgovačko društvo

Također, pročitajte koje su prednosti, nedostaci i obaveze rada od kuće

Pokretanje vlastitog posla je zasigurno vrlo izazovno. No, ako se dobro pripremite i organizirate, posao može biti vrlo isplativ.

Pročitajte više o organizaciji posla i ciljevima u karijeri

Za početak razmislite koji je pravni oblik poslovanja dobar za vas.

U Hrvatskoj, najčešći oblici poslovanja su obrti i trgovačka društva.

Svaki oblik poslovanja ima svoje karakteristike, ali i prednosti i nedostatke. Važno je da ste dobro upoznati s njima. Ovo su neke specifičnosti:

Obrt je oblik poslovanja idealan za manje poslovne modele. Vlasnik obrta zadržava kontrolu nad cijelim poslovanjem.

Trgovačka društva, poput d.o.o. ili j.d.o.o., su prikladnija za srednje i velike tvrtke. Njima je ideja privlačenje investitora i proširenje u nekoj budućnosti.

d.o.o., j.d.o.o.

d.o.o., j.d.o.o.

Činjenica je i da trgovačka društva imaju pozitivniju percepcija kod poslovnih partnera, a ponekad i kod klijenata. Iako se mišljenje klijenata s vremenom mijenja.

No, takve percepcije mogu olakšati sklapanje određenih poslova.

Kod donošenja odluke o obliku poslovanja uzmite u obzir financijske mogućnosti i dugoročne ciljeve. Morate biti spremni preuzeti rizik.

Pročitajte članak o deset ciljeva u karijeri

Ako i dalje niste sigurni koji je oblik poslovanja vama najbolji, predlažemo savjetovanje s pravnim i financijskim stručnjacima.

Naposljetku, oba oblika poslovanja imaju svoje prednosti i nedostatke, a pravi izbor ovisi o specifičnim potrebama i viziji vašeg poduzeća.

Sretno pri donošenju odluke i pokretanju novog posla!

Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !

Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.

Registriraj se ->

Preuzmi aplikaciju