Benefiti za zaposlenike: savjeti za poslodavce
Benefiti za zaposlenike: savjeti za poslodavce

Benefiti za zaposlenike su nužno pitanje svakom poslodavcu. Nije lako stalno biti u toku sa svim mogućnostima poticanja zapošljavanja, poreznim olakšicama, odbitcima.
Svaka tvrtka ima svoje specifične resurse i jedinstvene profile zaposlenika. Radi toga se i benefiti za zaposlenike razlikuju.
No, uvijek treba tražiti nove načine za poboljšanje angažmana zaposlenika i zadovoljstva poslom. Motivacija zaposlenika je usko povezana s kvalitetom rada tvrtke.
Sadržaj
Zašto su benefiti za zaposlenike važni?
Oni podižu moral na radnom mjestu. Pročitajte nekoliko primjera kako benefiti mogu pozitivno utjecati na vaše radno mjesto:

Benefiti za poslodavce
Povećava zadovoljstvo zaposlenika: Nudeći niz zabavnih poticaja i pogodnosti za zaposlenike, imate priliku povećati zadovoljstvo zaposlenika. Vaša tvrtka postaje privlačna za rad i radnike.
Time smanjujete fluktuaciju zaposlenika. Zaposlenici se osjećaju cijenjenima jer tvrtka nastoji zadovoljiti njihove potrebe i interese.
Motivira radne napore zaposlenika: Kada zaposlenicima pružate razne pogodnosti i poticaje, pomažete im da ostanu motivirani prema određenom cilju. Rezultat je povećanje radnog učinka.
Uz to, povećava se produktivnost i timski rad, jer zaposlenici moraju ispuniti radne ciljeve kako bi postigli ili zadržali određene benefite.
Izjednačava vas s konkurentskim tvrtkama tijekom traženja posla: Kao poslodavac, želite biti u mogućnosti privući najkvalificiranije kandidate za slobodna radna mjesta u svojoj tvrtki.
Benefiti za zaposlenike se ističu u opisu natječaja za posao. Pročitajte kako pomaže storytelling kod natječaja za posao.
Benefitima povećavate broj prijava kvalificiranih kandidata koje primate u usporedbi s konkurencijom.

Burnout zaposlenika, Izvor: Unsplash.com
Sprječava burnout/izgaranje zaposlenika: Neke besplatne pogodnosti koje omogućuju fleksibilno raspoređivanje radnog vremena.
Uz fleksibilno radno vrijeme, slobodno vrijeme je važno za odmor i regeneraciju zaposlenika. Pročitajte više o štetnosti burnouta i kako ga izbjeći.
Popis benefita za zaposlenike
1) Poticaji i olakšice za zapošljavanje
Pisali smo o iznosu plaće i promjenama koje su krenule od 1. siječnja 2025. Pročitajte cijeli članak o poreznim olakšicama.
Dostupne su porezne olakšice u obliku oslobađanja doprinosa na plaću za zapošljavanje mlađih od 30 godina. Mogu je koristiti one tvrtke koje su je ranije aktivirale. Više se ne izdaju nove olakšice.
Naime, poslodavac koji s mladom osobom (mlađom od 30 godina) sklopi ugovor o radu na neodređeno vrijeme za razdoblje do pet godina, mora obračunavati samo doprinos iz osnovice.
2) Potpora za zapošljavanje (posao +)
Ovdje se radi o mjeri koja omogućuje sufinanciranje troška plaće za zapošljavanje osoba u izrazito nepovoljnom položaju, s ciljem smanjenja nezaposlenosti.

Potpora za nezaposlene, Unsplash.com
Potpora traje do 12 mjeseci, a može se produžiti do 24 mjeseca za osobe koje su uz rad prethodno uključene u program stjecanja srednjoškolske kvalifikacije.
U 2025. godini, poslodavci će biti obvezni zadržati zaposlenike u radnom odnosu minimalno šest mjeseci nakon isteka financiranja troška plaće putem ove mjere.
Pročitajte intervju o samozapošljavanju. Nikolina nam je ispričala kako je otvorila “Smočnicu”.
3) Potpore za usavršavanje
Ova mjera predviđa potporu za usavršavanje radnika, s ciljem povećanja učinkovitosti, stjecanja dodatnih vještina i zadržavanja radnog mjesta.
Potpora traje do 6 mjeseci, a iznos sufinanciranja kreće se od 50 do 70% ukupnih prihvatljivih troškova usavršavanja, ovisno o veličini poslodavca.
Od 2025. godine programi usavršavanja moraju biti usklađeni s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom (HKO), a mjera će se provoditi kao državna potpora.
Usavršavanje i dodatna edukacija se nudi i online. Pročitajte više o toj temi.
4) Isplata neoporezivih troškova

Neoporezivi troškovi, vrtić; Izvor: Unsplash.com
Dobra je odluka zaposlenicima isplatiti neoporezive troškove smještaja, prehrane, vrtića ili godišnjeg odmora. Postoje razni neoporezivi primici na izbor tvrtkama.
Što se troška prehrane tiče, imate dva izbora: isplatiti paušalni trošak ili plaćati račun dobavljaču za isporučenu hranu.
Trošak smještaja također ima više opcija. Može se isplatiti radniku za unajmljeni smještaj bilo na račun koji glasi na poslodavca ili može glasiti na zaposlenika.
U trošak smještaja ne ulaze troškovi režija.
Što se vrtića i jaslica tiče, poslodavac može za cijelu godinu radniku platiti naknadu za troškove redovne skrbi djece radnika do visine stvarnih izdataka (dakle, dio ili sve).
Povezano s troškovima odmora, taj iznos poslodavac mora platiti na hrvatsku turističku karticu.
5) Bonusi, božićnice, darovi za djecu
Poslodavac može zaposlenicima isplatiti ukupno do 1.820,00 eura godišnje po osnovi prigodnih nagrada, božićnica i darova za djecu. Tu su dodatnih 140,00 eura godišnje kao dar za dijete starosti do 15 godina.

Wellness, vježbanje, benefit tvrtke, Izvor: Unsplash.com
Uz to, 133,00 eura dara u naravi za radnike, za proizvode ili usluge koje daruje tvrtka (pokloni u stvarima, ili usluge poput dana u wellnessu i slično).
Pročitajte više informacija o bonusu za zaposlenike.
6) Multisport kartica
Za manje tvrtke s manje od 100 zaposlenika, pružanje besplatnog članstva u teretani ili popusta za lokalnu teretanu može potaknuti zdravlje i dobrobit zaposlenika.
Tvrtke bi trebale razmisliti o ovoj pogodnosti.
7) Popusti za trgovine
Postoji više aplikacija za popuste i drugih usluga koje pomažu tvrtkama pronaći popuste u restoranima, trgovinama mješovitom robom, tvrtkama za kemijsko čišćenje i drugim trgovinama.
Više hrvatskih tvrtki nudi svojim zaposlenicima popuste u hotelskim lancima. Takav benefit ne košta poslodavca, a zaposleniku je značajan.
Pročitajte članak sa savjetima kako pronaći posao u hotelskoj industriji.

Popusti u hotelskim lancima, hotelska industrija, Izvor: Unsplash.com
8) Mentalno zdravlje
Sve se više razgovara o mentalnom zdravlju zaposlenika. Sve više tvrtki prepoznaje važnost ove tematike.
ako bi očuvali zdravlje svojih zaposlenika u portfelju benefita nude i dodatne slobodne dane namijenjene za oporavak od stresa, izgaranja/burnouta ili jednostavno za brigu o sebi.
Po ovoj praksi najpoznatiji su Microsoft i Google.
9) Četverodnevni radni tjedan
Skraćivanje radnog tjedna ili samog radnog vremena već je duže vremena u fokusu javnosti.
Četverodnevni radni tjedan samo je još jedan od benefita s kojim tvrtke žele privući i zadržati one najbolje talente. Ovakav način rada vidljiv je i u nekim kompanijama u Hrvatskoj.
Jedna od takvih tvrtki je Webpower Adria. Njen osnivač Jan de Jong nam je pričao o mnogim temama, tako i o radu od kuće.

Rad od kuće, marketing; Izvor: webpower-adria.com
10) Psi u uredu
Mnoge tvrtke, posebno u IT sektoru dozvoljavaju dovođenje pasa ili mačkama na posao. Ove događaje možete zakazati za opuštenije radne dane.
Prije nego što to učinite službenim, pošaljite anonimnu anketu da vidite hoće li vaši zaposlenici uživati u tome.
Neki ljudi mogu imati alergije ili druge iznimke, stoga svakako provjerite njihova mišljenja prije nego što nastavite.
Saznajte više kako je raditi od kuće i imati vlastiti vrtić za pse.
11) Neograničen godišnji odmor
O ovom benefitu u posljednje vrijeme sve se više govori, a brojna istraživanja pokazala su kako zaposlenici ne zloupotrebljavaju ovaj benefit – naprotiv, koriste i manje dana godišnjeg odmora.
Neke poznate tvrtke nude ovaj benefit svojim zaposlenicima. Radi se o poznatim svjetskim tvrtkama, a neke od njih su Oracle, HubSpot, Dropbox i Netflix.
Ovim benefitom kompanije jačaju povjerenje između svojih zaposlenika, a glavni uvjet za korištenje neograničenog godišnjeg odmora je da se posao završi na vrijeme i u skladu s ciljevima kompanije.
Pročitajte više o benefitima i plaći koju zaslužujete!
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->