Digitalna transformacija kroz mikrokvalifikacije i zelene vještine
Digitalna transformacija kroz mikrokvalifikacije i zelene vještine
Sadržaj
Pojačan rast tržišta uvelike ovisi o ishodu ekonomskih prilika na različitim područjima zahvaćenim velikim promjenama.
Ipak, jedno je sigurno – tržište rada u procesu je sve bržeg rasta i kao takvo zahtijeva implementiranje novih trendova poput mikrokvalifikacija.
Potreba za digitalnom transformacijom
Trenutno najistaknutiji jest trend digitalnih znanja i vještina. Ubrzanje digitalnih vještina u posljednjih nekoliko godina dovelo je do veće potrebe svladavanja istih unutar svih dobnih skupina. Hrvatska populacija od 16-29 godina posjeduje visoku razinu digitalnog talenta i vještina. Takav trend mladih potrebno je proširiti i započeti s ulaganjem u obrazovanje o digitalnoj tehnologiji.
Važan za gospodarstvo zbog pridonošenja BDP-u, ICT sektor zaslužan je za digitaliziranje poslovnih procesa i tendira ka sve većem broju digitaliziranih javnih usluga. Brzina informacija eksponencijalno se povećava i stvara potrebu naprednog znanja i poznavanja tehnologija čak i u male djece. Istraživanja predviđaju spojenost na internet od čak 90% cjelokupnog stanovništva. Pojmovi poput digitalne inteligencije, identiteta, komunikacije i prava postaju dijelom svakodnevice gotovo svakog čovjeka.
Pojava mikrokvalifikacija
Mikrokvalifikacija je ishod učenja vrednovan jasno definiranim standardima. Mikrokvalifikacije predstavljaju novi oblik modula usvajanja određenih vještina i znanja. Odnose se na obrazovni sustav i sustav zapošljavanja. Glavni cilj implementiranja mikrokvalifikacija jest zelena ili digitalna transformacija kojoj je cilj ići ukorak s rastućim tržištem. Razvijajući zajedničku inicijativu i definiciju, fleksibilnost ovakvih modula ima za cilj promovirati društvenu i pedagošku akciju.
U samom začetku postojao je strah da će oni “vješti” zamijeniti “kvalificirane”, no cilj je nadopuna i nadogradnja. Ta se činjenica potvrdila i prvim susretom kolegijalnom učenju pod partnerstvom Obrtničkog učilišta koje je predstavilo prakse za stjecanje traženih vještina.
Mikrokvalifikacije su nužan uvjet digitalne transformacije društva. U skladu sa zakonskom obvezom izrade metodologije članka 12., učinak vaučera za stjecanje mikrokvalifikacija i cjelovitih kvalifikacija pokazao se zadovoljavajućim.
Koncept cjeloživotnog učenja infiltriran je u svaku poru obrazovnog i radnog odnosa i naglašava potrebu implementiranja zelenih vještina u svakodnevnom životu.
Zelene / digitalne vještine
Zelene vještine pritom ne zamjenjuju tradicionalne kvalifikacije, već predstavljaju njihovu nadopunu. One postaju potreba da se uključuje u rad s novim tehnologijama, materijalima i procesima i sustavno mijenjaju pristup prema zdravlju i budućnosti.
Potreba za prijelazom na ekološki održivije načine proizvodnje i potrošnje postaje imperativ. U svibnju 2023. Europska komisija pokreće “European Year of Skills“ pri čemu je Europska zaklada za poslovanje (ETF) iskoristila priliku kako bi rad s partnerima u susjednim zemljama usmjerila na potporu za prijelaz na zelenija, digitalna područja rada i društva. Prihvaćanje digitalizacije usko je povezano s pitanjem klimatskih akcija.
Cilj digitalnog sektora jest smanjiti emisije ugljika kako bi mogao doprinijeti ovakvoj blizanačkoj poziciji između ekologije i napretka.
Benefiti mikrokvalifikacija i digitalnog progresa
Evidentno, mikrokvalifikacije izvan formalnih obrazovnih ustanova mogu ponuditi perspektivan napredak u ravnopravnosti spolova u obrazovnim ustanovama i na radnim mjestima. Jednako tako nude veći izbor mogućnosti za sve pripadnike i skupine formalnih ustanova. Unatoč činjenici što ravnoteža obrazovanja i poslovanja djeluje izazovno u današnjem ubrzanom svijetu, mikrokvalifikacije mogle bi se pokazati učinkovitijima od makrokvalifikacija dugoročno gledano.
Sama namjera mikrokvalifikacija koja je usmjerena na digitalizaciju i proširenje opusa znanja, razumijevanja i uporabe istog otvara vrata i prostor mnogim mogućnostima napredovanja na radnim pozicijama, a samim time – kvalitetnije i stabilnije tržište koje može konkurirati na svjetskoj razini.
Više informacija o razvitku tržišta, novim trendovima i planovima potražite na aplikaciji Zaposlise.hr !
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->