Psi vodiči imaju svoj dan
Psi vodiči imaju svoj dan

Psi vodiči – Kome su namijenjeni, kako pomažu i kako do njih?
Odavno je poznato kako psi utječu na ljude, kao i da su ljudima najvjerniji prijatelji. No, oni su i više od toga, posebno psi vodiči.
Ne samo da pomažu voditi svoje vlasnike tijekom dana, već ih i štite od ozljeda, pomažu im u zadacima i pružaju dosljednu emocionalnu podršku kao nitko drugi.
Treneri pasa vodiča marljivo rade kako bi pomogli ovim lojalnim partnerima da usavrše te vještine.
Ove pse mnogi vide kao radost koja svijet čini boljim mjestom za njihove vlasnike i njihove obitelji.
Danas obilježavamo Međunarodni dan pasa vodiča. Njime želimo pokazati kako radni psi pomažu drugima i osvijestiti sve da im budu zahvalni za rad koji obavljaju.

Pas vodič, slijepe osobe; Izvor: Unsplash.com
Stoga se pripremite naučiti nešto o Međunarodnom danu pasa vodiča i proslaviti ga!
Sadržaj
Zanimanje – pas vodič!
Kategorije pasa vodiča možemo podijeliti u tri grupe:
Terapijski psi
Psi trenirani za terapijske svrhe pomažu djeci s teškoćama u razvoju, djeci s poremećajem iz autističnog spektra, te djeci s motoričkim teškoćama.
Terapijski psi su veseli i vole se igrati. No, poslušni su i slušaju vodstvo roditelja djece kojima pomaže. Terapijski psi mogu raditi s jednim djetetom ili sa skupinom djece.

Terapijski psi; Izvor: Unsplash.com
Na primjer, mogu raditi u vrtiću u kojem ima više djece s raznim poteškoćama, zatim u domovima za djecu bez roditeljske skrbi ili u bolnicama.
Njihov posao je da svojim veseljem razvedre i razvesele djecu i njihove roditelje.
Pas pomagač je pas koji je obučen za pomoć u zadovoljenju svakodnevnih individualnih potreba korisnika.
One proizlaze iz smanjenja funkcionalne sposobnosti u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti kao i situacija opasnih za život.
Rehabilitacijski psi
Rehabilitacijski psi pomažu odraslim osoba koje se nalaze u invalidskim kolicima. Ti pomagači donose stvari, otvaraju svojim vlasnicima vrata i ladice.
Čak su obučeni da pomažu prebaciti osobu iz kolica na krevet ili kauč.
Odguruju košaru s rubljem do mjesta gdje osoba koja to sama može vješa odjeću za sušenje.

Rehabilitacijski pas; Izvor: Unsplash.com
Ovi psi rade i puno više, mnogo je situacija u 24 sata u kojim a je ljudima potrebna pomoć i suradnja. Kada se pas i čovjek zbliže, do izražaja dođu neke individualne potrebe.
Nepredvidljive su sve situacije koje se mogu dogoditi. Jedna od nezgodnih situacija je da se osobi vrata zaključaju iznutra. Tada rehabilitacijski pas može jezikom okrenuti ključ.
Ukratko, njihova pomoć i značenje je jednostavno neopisivo.
Psi vodiči
Psi vodiči pomažu slijepim i slabovidnim osobama pri kretanju. Osobama u takvim situacijama je kretanje otežano, a pas tada predstavlja zdrave oči.
Pas zna koje prepreke treba izbjegavati i odabire najsigurniji put za hodanje. Pri hodanju po stepenicama on usporava prije silaska ili uspona na stepenice.
Primijeti da se prolaz sužava i usmjerava korisnika na put koji je siguran za prolaz. Slijepa osoba tada hoda uz svog psa u prati signale koje mu pas daje.

Pas vodič; Izvor: Unsplash.com
Pas vodič ima veliku odgovornost i zbog toga ih se u radu ne smije ometati.
Ne smije se doći i dragati psa koji vodi slijepu osobu. Jer toj osobi ne može biti jasno zašto pas okreće glavu ili zašto se vrpolji.
Pasmine za pse vodiče
Mnogo pasmina je prolazilo obuku za pse vodiče i pse pomagače. Neki psi su jednom ili dvaput prolazili procjenu i odmah dobili posao kao službeni psi pomagači.
Radi se o sljedećim pasminama:
- Njemački ovčar
- Kraljevski pudl
- Flatcoated retriver
- Labrador
Takvim rezultatima navedene pasmine su postale najbolji izbor za školovanje u radne pse. Vještine s kojima su se najviše istakli su:

Labrador retriever; Izvor: Unsplash.com
- Tolerancija na malu djecu
- Visoka inteligencija
- Pomaganje osobama u invalidskim kolicima
- Visoka spretnost
- Želja za pomaganjem
- Odlično uče
Od navedenih pasmina, najučestaliji dlakavi radnici su labradori i retriveri.
Kako se odabire pas vodič?
Portal Savjeti.hr objasnio je kako se radi selekcija pasa. Ona se ne radi kod štenaca, već štenci u dobi od nekoliko mjeseci započinju s programom socijalizacije.
Odlaze u obitelj gdje se socijaliziraju. Taj program traje oko godinu dana. Obitelj surađuje sa centrom za rehabilitaciju “Silver”.

Centar za rehabilitaciju Silver; Izvor: czrs.hr
Pas tako uči odlaziti među ljude, u grad, u gužve. Pas uči kako se odlazi u trgovinu, u autobus, tramvaj. Uglavnom, uči ga se na sve situacije u kojima se može naći i čovjek.
Pas se mora naučiti na kišu, šumu, tišinu, buku, na sve moguće uvjete.
U tom dijelu se primijeti da pas ima, ako ima, neki strah – na primjer, od šupljih stepenica ili bučnog prostora.
Obitelj socijalizatori moraju prenijeti voditelju socijalizatorskog programa sve što su naučili o psu. Pogotovo ima li kakvih strahova. Tada voditelji programa odluče kako će se nastaviti obuka.
Hoće li pas početi raditi kao terapijski pas, rehabilitacijski ili pas vodič. Uz sve navedeno, pas mora proći sistematski pregled. Ponekad labradori imaju oštećene zglobove.
U tom slučaju ne mogu ići raditi s ljudima u potrebi, da ne bi postali veća briga nego pomoć čovjeku.

Socijalizacija pasa, terapijski psi; Izvor: Unsplash.com
Povijest Međunarodnog dana pasa vodiča
Psi vodiči postoje od 79. godine nove ere, što je činjenica otkrivena kada su slike pasa vodiča koji se koriste za pomoć slijepima otkrivene na iskapanjima u Pompejima u Italiji.
Psi vodiči korišteni su u raznim zemljama kroz stoljeća, poput drevne Kine i srednjovjekovne Europe.
Tijekom 1700-ih i 1800-ih, čini se da su povjesničari i antropolozi naišli na više promatranja pasa vodiča kroz dječje pjesmice i priče.
Međutim, iako su se koristili i ranije, tek sredinom 1800-ih počeli su se pojavljivati neki od prvih zakona koji su priznavali pse vodiče.
Jedna takva aktivnost zabilježena je 1838. godine, kada je britanski parlament oslobodio licencnih pristojbi za “pastirske pse i “one koje drže slijepi kao vodiče”.
Ova vrsta zakonodavstva potiče one koji drže pse koji im pomažu u radu ili s invaliditetom.
Početkom 1900-ih započela je organizirana obuka pasa vodiča za slijepe osobe, a 1934. godine u Ujedinjenom Kraljevstvu osnovana je Udruga za pse vodiče za slijepe.

Psi vodiči, terapijski psi, rehabilitacijski psi; Izvor: Unsplash.com
Ljudi koji su živjeli u doba Drugog svjetskog rata vidjeli su široku upotrebu ovih vrsta pasa pomagača, posebno za veterane koji su izgubili vid usred rata zbog kemijskih ozljeda.
Mnoge su zajednice puno napredovale u pogledu pasa vodiča.
Međunarodni dan pasa vodiča pokrenut je 1992. u čast rada koji ovi psi službenici obavljaju za osobe s oštećenjima vida posvuda.
Ovi psi imaju vještine uključujući vođenje slijepe osobe po području, pomoć u hobiju, skupljanje ispuštenih predmeta.
Oni pružaju emocionalnu utjehu tijekom njihove službe i još mnogo toga. Zbog toga su psi vodiči jedni od najboljih službenih pasa koje možete imati.
Pročitajte postoji li savršen posao. Ako da, kako možete doći do njega.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->