Otvorena molba za posao: kako je napisati
Otvorena molba za posao: kako je napisati
Otvorena molba za posao ima jedan jedini cilj, a on je doći do razgovora za posao. Jer često se dogodi da posla ima, a natječaja za posao nema.
Pročitajte naš članak o ciljevima u karijeri i natječaju za posao.
Vaš zadatak u ovakvom slučaju je da se vi oglasite i vi usmjerenom otvorenom molbom za posao.
Sadržaj
Otvorena molba za posao i životopis
Vaša se prijava za natječaj za posao sastoji od životopisa i molbe za posao. Prvo što morate je urediti svoj životopis.
Kreirajte nekoliko prilagođenih verzija za različite industrije i poslove za koje se prijavljujete. Sam početak prijave je ključan. Ako tada ne ostvarite odličan dojam ispadate u selekciji.
Životopis prilagodite prirodi posla na koji šaljete otvorenu molbu za posao. Ako vaša osobnosti ili industrija nije toliko stroga, ne morate pisati strogi Europass životopis.
Nakon što ste sredili životopis i dali nekome da provjeri smisao i lektorske greške, vrijeme je za pisanje molbe za posao!
Što je otvorena molba?
Otvorena molba za posao smatra se kontaktiranjem poslodavca koji nije raspisao natječaj za određeni posao. Njome dajete do znanja da ste zainteresirani za rad u određenoj tvrtki.
Obavještavate poslodavca da ste zainteresirani kandidat u slučaju da će tvrtka tražiti zaposlenika vašeg profila. Zapravo, otvorena molba nije točan naziv ovog dokumenta, iako se tako službeno zove.
Kada potencijalnom poslodavcu želite ponuditi svoje usluge, a da on nije otvorio natječaj za posao, najvažniji dio kojeg zapravo dostavljate je životopis.
Stoga se potrudite da jasno i pregledno prikažete svoje radno iskustvo. Provjerite i ovdje kako napisati dobar životopis.
Molba za posao u ovom slučaju je kratak dokument. On se sastoji samo od osnovnih informacija.
Također, ako šaljete otvorenu molbu za posao e-mailom, napišite kratki tekst u kojem sažeto navodite po čemu se ističete i kako bi vam bilo drago da vas poslodavac kontaktira ako će tražiti kandidata vašeg profila.
Kome poslati otvorenu molbu
Korporacije i velike tvrtke nisu idealni kandidati za slanje otvorenih molbi. Imaju stroge i rigidne procese zapošljavanja.
Ako ste zainteresirani za radno mjesto u nekoj korporaciji, a trenutno nema oglašenih radnih mjesta, postoji bolji način za iskazivanje vašeg interesa.
Provjerite postoji li na internetskoj stranici tvrtke mogućnost da svoje podatke unesete u bazu kandidata. Velike tvrtke i korporacije na taj način često traže zaposlenike!
Naprave bazu podataka iz koje vuku kandidate za radno mjesto koje otvore.
Otvorena molba za mala i srednja poduzeća
Mala i srednje velika poduzeća daleko su bolji odabir za slanje ili osobno dostavljanje otvorene molbe.
Tvrtke te veličine nemaju mehanizme zapošljavanja kakve imaju velike tvrtke i korporacije. Puno je veća šansa da će vaša otvorena molba za posao završiti u pravim rukama.
Put prosljeđivanja dokumenata u manjim tvrtkama je izravan. Zaposlenici direktno komuniciraju. Najbolji put bi bio da saznate direktan mail ili kontakt osobe za zapošljavanje.
Možete i osobno doći u tvrtku i tražiti sastanak s osobom zaduženom za zapošljavanje.
Sada je krucijalno da imate kratak i odlično strukturiran životopis kojim ćete jasno prikazati vaše radno iskustvo i vještine.
Pročitajte zašto su vještine važne za dobivanje posla.
Osobna dostava otvorene molbe za posao
Ponekad poslodavci kažu da baš i ne vole kada im kandidati nose životopise bez poziva. No, takav pristup stvarno može uroditi plodom.
Odjenite se kao da idete na razgovor za posao. Budite spremni jer će vas možda odmah pozvati na kratki razgovor.
Stoga je važno da znate osnovne činjenice o poslodavcu kod kojeg idete i da možete reći zašto se baš njima javljate.
Smatramo da je važno iskoristiti sve mogućnosti koje vam se nude. Nakon toga je važno ostaviti pozitivan dojam kojim se ističete od konkurencije.
Često je dovoljno pojaviti se u pravo vrijeme na pravom mjestu.
Kako se odjenuti za razgovor za posao
Izgled može utjecati na šanse za zapošljavanje. Zato iskoristite taj alat da uvjerite poslodavce kako ste vi najbolji izbor za njihovu tvrtku.
Ako niste sigurni što odjenuti, odaberite konzervativniji stil. Bez obzira na koje radno mjesto aplicirate, potencijalni poslodavci vas očekuju vidjeti u najboljem i najprikladnijem izdanju.
Obično vrijedi pravilo “više je manje”. Bolje je odabrati manje nakita, sjajila, boja, mirisa.
Čini li vam se da izgledate dosadno, začinite to košuljom u boji ili zanimljivom narukvicom, no bez pretjerivanja.
Dobar savjet bi bio da prošećete pored zgrade od tvrtke kojoj bi poslali otvorenu molbu za posao. Pogledajte kako se zaposlenici odijevaju.
Druga ideja je da potražite galeriju fotografija s nekog domjenka i uskladite svoj izgled s pozicijom za koju biste se željeli prijaviti.
Neka pravila odijevanja možete i pretpostaviti. Na primjer, u bankarstvu se zahtijeva strože pravilo odijevanja. No, u kreativnim odjelima tvrtki nije takvo pravilo.
U IT tvrtkama je potpuno opušten stil odijevanja, pa se ne biste uklopili u odijelu ili kostimu.
No, nije ni sve u odjeći. Čistoća je važnija od svega. Odjeća ne smije imati mrlje, morate biti svježi i oprani od glave do pete. Ponekad osobe zaborave na cipele.
Ne biste se smjeli pojaviti u blatnjavoj obući. Kako životopisom predstavljate svoje znanje, izgledom pokazujete svoj karakter.
Primjer otvorene molbe za posao
Donosimo vam primjer otvorene molbe za posao koju možete iskoristiti kao predložak za pisanje vlastite:
[Tvoje ime]
[Grad i država]
[Broj telefona]
[Email adresa]
[Datum]
[Ime primatelja]
[Titula primatelja]
[Mjesto rada]
Poštovani [ime primatelja],
[Koristite prvi odlomak kako biste se predstavili i istaknuli svoje najvažnije vještine. Uključite svoj interes za tvrtku i kako ste saznali za nju.]
[Opišite svoje kvalifikacije, uključujući prethodne radne pozicije i postignuća te postignuća koja bi mogla impresionirati potencijalne poslodavce.]
[Zaključite pismo ponavljanjem svoje vrijednosti kao zaposlenika i zahvalom čitatelju na vremenu.]
Sa štovanjem
[Vaše ime]
[Vaš potpis]
Dodatni savjeti za pisanje
Uzmite u obzir sljedeće savjete koji će vam pomoći da napišete najučinkovitiju otvorenu molbu za posao.
- Pazite da vam molba za posao bude čitljiva
Pazite da vam molba za posao ima dobru veličinu fonta, pravilan razmak između redaka. Važno je i oblikovanje vaših podataka za kontakt.
Neka tekst bude jednostavan i lako čitljiv.
- Molba treba biti kratka
Neka očekivanja o dužini otvorene molbe za posao je jedna stranica. Potrudite se da navedete svoje kvalifikacije, znanja, vještine i interese. Uštedite vrijeme svom čitatelju.
Pomognite im da dođu do najbitnijih podataka.
- Važno je biti pozitivan
Iako nije dobro skrivati i glumiti emocije, ipak negativa neće dobro proći.
Pozitivan stav može pomoći čitateljima da osjete dublju povezanost s vama i može vam pomoći da steknete reputaciju ljubaznog, profesionalnog kandidata.
- Greške nisu dobrodošle
Greškama biste mogli pokazati da ste površni. Takva osobina kod kandidata stvarno nije dobrodošla. Pobrinite se za točnost i ispravnost ovog važnog dokumenta za zaposlenje.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->