Intervju: Sant obračuni plaća
Intervju: Sant obračuni plaća
Plaća zaposlenika je poslovna tajna kod većine poslodavaca. No, donosimo intervju sa stručnjakinjom za plaće koja će nam objasniti više o ovim najosjetljivijim podacima za zaposlenike.
Pri obračunu plaća neophodna je točnost, preciznost i pedantnost. Jednako je važno savjetovati i educirati klijente o pitanjima povezanim s obračunom plaće zaposlenika.
Tvrtke si mogu osigurati kvalitetan obračun plaća na vrlo jednostavan način – outsourcingom usluge obračuna plaća.
Tvrtka Sant obračuni plaća i njihova voditeljica Sadia Globan mladi su i perspektivan tim koji radi upravo takve zadatke.
Sadržaj
Financijska pismenost kao osnova rada
Pričali smo sa Sadijom o važnosti preciznih obračuna. Također, o izazovima i problemima s kojima se tvrtke mogu susresti u poslovanju.
Sadia, financijska pismenost je važna za funkcioniranje pojedinca, obitelji i tvrtki. Iz tvog profesionalnog, ali i privatnog iskustva, kako stojimo s financijskom pismenosti?
Financijska pismenost nije samo floskula i nešto što je tema za popunjavanje praznog prostora kada nemamo o čemu razgovarati.
Bitna je iz jednog jednostavnog razloga, količina novca kojom raspolažemo biti će ključna za nas, našu obitelj, zdravlje i u konačnici na neki način i sreću.
Danas ne možete praktički ništa bez novaca, a da bi do istog došli i zadržali ga morate biti upoznati barem s nekim osnovama financijske pismenosti.
O financijskoj pismenosti govorio je i Jan de Jong, jedan od prvih digitalnih nomada u Hrvatskoj. Pročitajte intervju!
Što je neto, a što bruto plaća?
Većina zaposlenika na platnoj listi vidi jednu stavku – ono što im sjeda na tekući račun. Dakle neto plaću. No, plaća ima i svoj bruto iznos. I to ne samo jedan, već dva.
Nema puno zaposlenika koji znaju što znači bruto iznos. Molim, možeš li pojasniti te stavke?
Usudila bi se reći da većina zaposlenika koji primaju redovitu plaću nisu upoznati s elementima obračuna.
U pravilu nekako kada i govorimo o plaćama uvijek je naglasak na neto iznosu plaće koju djelatnik dobije na svoj račun i s čime u konačnici raspolaže.
Plaća koju poslodavci isplaćuju djelatniku je ustvari puno veći trošak nego što radnik dobije na svoj račun i čini fiksni element rada.
Osnovni bruto na koji poslodavac obračunava doprinose iz plaće je taj prvi bruto, i iz toga se plaćaju doprinosi za mirovinsko osiguranje koji su nam podloga za budući obračun mirovine.
Potom još i porez na dohodak kojim grad/općina oporezuju naš primitak.
Osim spomenutih izdataka, potrebno je na spomenuti bruto obračunati i doprinos za korištenje zdravstvene skrbi kako bi mogli koristiti pravo na liječenje.
Taj trošak bruta uvećan za zdravstveno je ukupni bruto ili bruto II.
Dodatno, pročitajte članak o bruto i neto iznosima plaće.
Je li ovaj posao stresan?
Zašto tvrtkama dolazi do stresa pri obračunu plaća?
Plaća se nekako u pravilu isplaćuje u prvim danima tekućeg mjeseca za prethodni mjesec.
Svakoj isplati prethodi obračun plaće koji iziskuje pripremu kompletne dokumentacije za svakog pojedinog djelatnika – što je osoba radila svaki dan prethodni mjesec.
Također, je li radila, bila na bolovanju, godišnjem odmoru, na službenom putu (…).
Svaka ta spomenuta stavka obračuna podložna je određenoj zakonskoj regulativi – npr. godišnji odmor obračunavamo kao prosjek prethodna 3 mjeseca prije isplate plaće.
K tome, potrebno je osobama koje su bile na godišnjem odmoru obračunati prosjeke. Bolovanje je zasebno komplicirana priča, također se obračunavaju prosjeci, međutim postoje određeni limiti za isplate.
Stres nastaje najviše, rekla bih, ukoliko dokumentacija prethodno nije dostavljena od strane kolega koji sudjeluju u samom procesu.
Također, ako je ista dostavljena prekasno pa ostaje vrlo malo prostora za reagiranje ukoliko je dokumentacija nepotpuna ili neispravna.
Možda kod eliminacije stresa pomaže četverodnevni radni tjedan. Pročitajte više o takvim poslovima.
Kontinuirano obrazovanje stručnjaka
Specijalisti za obračun plaća su stručnjaci koji kontinuirano prate propise i zakone te koji svoje znanje neprestano usavršavaju.
Iz tog razloga outsourcing i znanje stručnjaka koji su pri ruci pružaju tvrtki sigurnost u samim procesima rada.
Također, garantiraju praćenje svih relevantnih propisa, legislative i promjena na lokalnom, regionalnom i europskom tržištu.
Koja su vaša iskustva u Sant obračunima?
Posao obračuna plaća jedan je od odgovornijih pozicija u tvrtki.
Osobe koje rade obračune moraju biti u toku sa svim promjenama, te navedene poslove mogu raditi isključivo osobe koje žele biti u toku sa svim promjenama.
Moraju znaju iste iščitati kada promjena bude u najavi i izađe u Narodnim novinama te naposljetku znaju primijeniti pravila.
Bitno je iz samo jednog jednostavnog razloga – svi koji se zaposle žele zaraditi plaću. Problemi najčešće nastaju kada:
- Osobe koje rade obračune plaća u tvrtkama rade još hrpu drugih poslova i ne stignu popratiti sve promjene (koje su zbilja česte).
- Tvrtke koje su specijalizirane za poslove obračuna plaća svakako rade samo te poslove i upoznate su sa svakim detaljem izmijenjenog zakona, pravilnika, kolektivnih ugovora.
No, upoznate su i s drugim smjernicama za obračune plaća te im je glavni posao briga oko navedenih detalja.
Ako nemate dovoljno vremena za pohađanje tečajeva i seminara uživo, postoje i drugi načini dodatnog obrazovanja. Pročitajte članak o online obrazovanju.
Kako izgleda vaša kontinuirana edukacija o promjenama zakona i propisa? Vi u tvrtki sami istražujete? Iz kojih izvora?
Educiramo se najčešće putem seminara, webinara i sličnih edukacija koje pružaju savjetodavne kuće.
Svakako još dodatno problemu pojedinačno pristupamo kroz dodatne edukacije na način da imamo osobne kontakte sa savjetnicima iz područja s kojeg su navedeni stručnjaci.
Obrazovanje za specijalista za obračun plaća
Koje je obrazovanje potrebno za zanimanje specijalista za obračun plaća?
Bilo bi poželjno imati završen preddiplomski ili diplomski studij iz područja ekonomije ili srodnog zanimanja.
Osobama koje rade plaće bitno je razumijevanje navedenih pojmova i posebno matematike.
Nepotrebni troškovi pri obračunu plaća
Problemi s obračunom plaća mogu dovesti do nepotrebnih troškova tvrtke. Imate li takvih primjera u svom radnom iskustvu?
Neki od najčešćih troškova koji se pojave kao nepotrebni su oni koji nastanu zbog grešaka i neznanja osoba koje rade obračun plaća.
Zatim, neusklađenosti sa zakonskim promjenama ili jednostavno kašnjenja ili neispravne informacije koja je trebala doći do osobe koja radi obračune.
Primjera ima mnogo, najčešći su oni gdje informacije budu nepotpune, pa u pravilu dolazi do nepotpunih obračuna. Tada se obračun ponavlja i ispravljaju podaci koji nisu bili dopunjeni ili ispravljeni.
Jedan od primjera je dostava zaštićenog računa zaposlenika čiji je redovni račun po ovrhom.
Zaposlenici koji imaju zaštićeni račun trebali bi u banci u kojoj je otvoren navesti poslodavca.
Međutim, često propuste učinit takvo što pa se plaća vrati i zaposlenik ne dobije uplatu na zaštićeni jer ju banka vidi kao sumnjivu transakciju.
Nakon što djelatnik banke sam definira poslodavca, uplata zaštićenog neta se ponovi i ista sjeda na račun primatelja uz dodatni trošak poslodavca. U ovom slučaju je to samo trošak dodatnog virmana u banci.
Nepotreban je i dodatni angažman djelatnika koji mora ponoviti uplatu.
Zaštita podataka je ključna
Mogu li stručnjaci za obračun plaća zaštititi poslovanje od potencijalne manipulacije podacima?
Tvrtka Sant obračuni ima zaseban prostor za svaku kompaniju i brine da su podaci zaštićeni od bilo kakve manipulacije ili upada na servere.
Poslujemo isključivo s pružateljima usluge programa koji imaju na profesionalnoj razini razrađen sustav koji minimizira mogućnost probijanja podataka, svjesni osjetljivosti i privatnosti.
Ne radi se samo o privatnosti iznosa koji osoba zarađuje, već su tu i osobni podaci poput OIB-a, adrese stanovanja, kredita, alimentacija i sl. podataka.
Ti podaci su, u stvari, kompromitiraniji od samo iznosa plaće koju zaposlenici ili primatelji drugog dohotka ostvaruju.
Mjerenje uspješnosti
Vi držite osjetljive podatke tvrtke pod kontrolom. Imate li način kako mjerite uspješnost usluge i kako osiguravate kontrolu troškova tvrtkama?
Uspješnost usluge mjeri se između ostalog brojem povrata krivih obračuna, odnosno krivo obračunatih plaća prema zaposlenicima.
Dostavljeni podaci o zaposlenicima uvelike ovise o točnosti samog obračuna plaća.
Imamo vrlo zadovoljne klijente i nemamo negativnih feedbacka na uslugu, niti je s naše strane napravljen krivi obračun.
Svaki upit po pitanju obračuna pismeno i usmeno pojašnjavamo i zakonski potkrjepljujemo tako da u pravilu sve je dosta transparentno i jasno.
Troškovi kompaniji su smanjeni time što ne moraju plaćati dodatnu osobu koja će raditi na navedenim poslovima.
Također, ne moraju plaćati dodatno računalo a ako se obračun plaća radi na programima koje mi koristimo, tada niti ne plaćaju licencu za program koji im u pravilu ne treba.
Kada podvučemo crtu uštede su itekako vidljive. Nadalje, greška koja se može potkrasti osobi koja radi kod poslodavca može donijeti dodatne troškove u vidu sudskih tužbi.
Mi se trudimo maksimalno biti u skladu sa zakonskim smjernicama kako bi izbjegli takve situacije.
Ukoliko pak i dođe do tužbi koje nije bilo moguće izbjeći, stojimo maksimalno na raspolaganju kako bi se štete ublažile savjetima iz prakse što za djelatnike što za samog poslodavca.
Zašto postati specijalist za obračun plaća?
Sadia, zašto si se ti odlučila za ovo zanimanje? Koje su prednosti i mane tog poziva?
U početku, kada sam ušla u računovodstvene vode u meni se javio taj neki otpor prema plaćama i nisam niti pokušala razumjeti navedeno područje zbog same kompleksnosti načina obračuna plaća.
Prvi posao na kojem sam imala doticaj s plaćama je bio taj da sam morala svaki mjesec obračunavati neisplate plaća jer moj poslodavac tadašnji nije isplaćivao plaće na račun već na ruke.
Nisam uopće razumjela što se događa jer sam bila totalni početnik pa mi nije bilo jasno zašto dostavljamo obrasce za neisplatu.
Šef je to mudro spakirao kao u stilu nemamo ovaj mjesec za doprinose, pa ćemo platiti sljedeći i tako redom.
Bilo mi je u početku svejedno jer sam radila za izlaske i nije me bilo briga jesu mi doprinosi plaćeni ili ne.
Nakon 3 mjeseca banka me kontaktirala i upozorila na to da mi poslodavac ustvari ne isplaćuje doprinose nego da primam plaću „na crno“.
Kopkalo me to i počela sam detaljno proučavati plaće, te kako se one zbilja rade, zaposlila se u odjelu kompanije koja radi isključivo obračune plaća te se specijalizirala samo za to područje.
Prednosti su te što znate jako puno o temi koja sve ljude zanima pa možete ponoći svima, prijateljima, obitelj.
Mane su što se zakoni i pravilnici mijenjaju jako često i morate stalno biti u toku da ne pogriješite prilikom obračuna.
Za kraj
Ekipa Zaposlise.hr zahvaljuje na odgovorima i pojašnjenjima na području obračuna plaća, ali i šire. Sretno i dalje!
Sant obračuni plaća je tvrtka u kojoj radi mladi tim specijaliziran za poslove obračuna plaća svih vrsta. U ovakvoj suradnji sigurni ste da se sve radi u skladu sa Zakonom o radu i srodnim propisima.
Uz to, predloženim savjetima možete uštediti na državnim davanjima u područjima gdje je to moguće.
Već smo spominjali važnost stalne edukacije u ovom zanimanju. Neophodno je biti u toku sa svim zakonskim izmjenama koje su konstantne i česte.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->