Karijera: želite posao slastičara?
Karijera: želite posao slastičara?

Karijera slastičara je kreativna, zanimljiva, opsežna i vrlo tražena. Zanimanje spada u Turističko – ugostiteljsku industriju.
Kako Hrvatska praktički živi od te industrije, slastičari su vrlo traženi. Njihov posao uključuje samostalno obavljanje različitih poslova.
Na početku je potrebno naručiti i pripremiti potrebne sirovine i materijale za izradi raznih slastica i sladoleda. Slastičar izrađuje i peciva. Zatim kreće obrada, sve do završnog proizvoda.
Sadržaj
Karijera slastičara
Slastičari rade u različitim ugostiteljsko-turističkih objektima. A nakon polaganja majstorskog ispita, mogu pokrenuti i vlastiti biznis!
Saznajte kako pokrenuti vlastiti biznis! Neke tips & tricks možete pronaći u članku na linku.

Poduzetnica, krojačica, obiteljski posao; Izvor: Unsplash.com
Slastičarstvo je vrlo kreativan posao. Stručnjaci u tom poslu kažu da nije teško biti slastičar. No, izuzetno je teško biti odličan u tom poslu, da ne kažemo i najbolji.
Nije moguće raditi osam sati dnevno, pet dana u tjednu. Slastičari moraju biti spremni na mnoga odricanja. I to velika. Raditi praznicina, vikendom, po cijele dane.
Uz to ide i stres, vrlo visoka razina stresa. Nekada je potrebno brzo donošenje odluka, mijenjanje planova u zadnji tren, bistra glava i dobri odnosi s kolegama oko sebe.
Ne moramo niti napominjati da slastičari rade s kupcima, a rad s ljudima zna biti vrlo izazovan.
Biti slastičar može biti samo ona osoba koja ima razvijenu maštovitost, mirnu ruku te jednu osobinu koja je najvažnija od svega.
Više o samom poslu
Posao slastičara je uistinu sladak. Bavi se izradom slatkiša, kolača, torti, krema, sladoleda i raznih ostalih slastica.

Slastice, kolači, slastičarna; Izvor: Unsplash.com
Osnovne sirovine koje koristi su one klasične za izradu slastica. Uglavnom se radi o jajima, mlijeku i mliječnim proizvodima. Zatim razne vrste šećera i sladila.
U samu bazu spada i kakao, razno voće, začini i mirodije. Slastičar obrađuje svoje materijale od samog početka. Pere, guli, melje, reže, riba, sve što treba.
Sam bira radi li to ručno ili električno.
Za izradu tijesta za kolače i biskvita slastičar priprema kalupe, oblikuje tijesto, stavlja ga u kalupe ili limove, te nadzire njegovo pečenje.
Ispečeno tijesto dovršava kremama, koje također sam priprema. Na samom kraju dolazi dekoracija i ukrašavanje.
Sve gore napisano je većina ljudi znala. No, manje je poznato da je dio slastičarskog posla i priprema zimnice. Kuhaju marmelade i pekmeze, konzerviraju voće, a ponekad i povrće.
Prikupljaju orašaste plodove. Bademi su neizostavni dio slastičarskih radnji, prvenstveno radi pripreme marcipana.

Orašasti plodovi, bademi, orasi, pistacio; Izvor: Unsplash.com
Nakon pripreme slastica, slastičar ne daje pomoćniku proizvode, da ih zapakira, utovari i odveze do prodajnog mjesta i restorana. Naime, slastičari i taj dio posla rade sami.
Kada slastičar nauči i utvrdi ovaj proces rada, logično je da će se htjeti sam okušati u poduzetništvu. Svatko tko zna cijeli posao od početka do kraja, ima tu mogućnost.
No, naravno, poduzetništvo ne odgovara svakome. Određeni slastičari se pronađu u korporacijama. Npr. Valamar ima odlične uvjete za rad ovih stručnjaka.
Dodatne pogodnosti rada u tvrtkama i korporacijama je mogućnost dodatnog obrazovanja koje plaća poslodavac. Stručno usavršavanje slastičara može biti izrazito skupo.
Vidi se iz navedenog da se slastičar mora znati služiti svakakvim priborom, strojevima i alatima. No, dio posla je u čišćenje. Nitko ne čisti za njima.
Uz to ide održavanje strojeva i podmazivanje i stalna provjera rada i sigurnosti.

Slastičarnica; Izvor: Unsplash.com
I svi ti poslovi, koji obuhvaćaju zapravo znanje za rad desetak stručnjaka moraju biti obavljeni u skladu sa zahtjevima kvalitete, savjesno, sigurno i po higijenskim propisima.
Obrazovanje za slastičara
Minimalna obaveza je završiti osnovnu školu i, zatim, dobiti liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za rad i razvoj karijere slastičara.
Nakon toga slijedi srednjoškolsko strukovno obrazovanje, u trajanju od tri godine. U svom profesionalnom obrazovanju slastičar treba:
- Steći osnove profesionalnoga obrazovanja. Na tom temelju gradit će daljnju karijeru. Nastavit se razvijati u struci.
- Naučiti kako komunicirati s kolegama i kupcima. Slastičari moraju naučiti kako općenito komunicirati s društvom u cjelini.
Pročitajte više o poslovnoj komunikaciji u našem članku.
- Vidjeti koji su osobni dosezi i kapaciteti za ovu karijeru.

Slastičari, karijera, kolači, slastice, desert; Izvor: Unsplash.com
- Naučiti povezane zakone uz rad i ekonomiju.
- Saznati više o političkim i socijalnim odnosima.
- Naučiti uskladiti svoje zahtjeve i potrebe s onima koje ima okolina, posebno konzumenti.
Pročitajte kako možete koristiti dodatno (posebno online) obrazovanje za razvoj karijere.
Nakon završene srednje škole, budući slastičar polaže završni ispit. Uspješno položenim ispitom stječe kvalifikaciju za dolazak na tržište rada.
Ako želite saznati sve mogućnosti obrazovanja, posebno koji modeli postoje, otiđite na stranice Hrvatske obrtniče komore. Imaju navedene sve slastičarske programe.
Jedan od načina za doći do karijere slastičara nalazi se u sustavu obrazovanja odraslih.
Ako vas zanima taj princip obrazovanja, možete otići na stranicu Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

Obrazovanje odraslih, agencija za strukovno obrazovanje odraslih; Izvor: Unsplash.com
Osim formalnog načina obrazovanja, postoje mnogi tečajevi koje organiziraju vrhunski stručnjaci.
Vještine za slastičara
Slastičar će u formalnom obrazovanju steći znanja iz teorije i prakse struke. Ta znanja sežu sve do osnova (ali i šire) prehrane. Osnove slastičarstva, pekarstva, i općenito, kuhanja.
Uče se tehnološki postupci koji se koriste pri izradi slastičarskih i pekarskih proizvoda.
Osim rada s hranom, slastičari trebaju znati kako se upravlja sa strojevima i uređajima koji se koriste u struci. Dio ove slatke karijere je zasigurno znanje o zaštiti okoliša.
Slastičarstvo je idealan posao koji u svom radu može koristiti aktivnosti zelenog marketinga.
Saznajte na kojim se principima zasniva zeleni marketing.
Kako slastičar radi sa zapaljivim materijalima i strojevima, važno je znati kako funkcionira protupožarna zaštita. U ovom poslu važno se držati principa zaštite na radu.

Flambiranje, vatra, protupožarne mjere, slastičar; Izvor: Unsplash.com
Saznajte više o osnovama zaštite na radu u članku na tu temu.
Mora poznavati sanitarne i higijenske propise. Zatim osnove prodaje i, općenito, osnove ekonomije i poslovanja.
S tim znanjima se povezuju vještine vrijedne za ovu karijeru. Naravno, komunikacijske vještine su neizostavne.
Slastičar mora ima vještine koje možda i nisu potrebne za razvoj drugih karijera. Radi se od odličnoj usklađenosti osjetila i pokreta. Ruke mu moraju biti spretne i spremne za eleganciju.
Kreativni dio posla povezan je s prirodnim talentom i smislom za oblikovanje. Osjetila okusa i mirisa i opisa moraju biti oštri i britki. Bez toga nije moguć nadzor kakvoće proizvoda.
Alergije u ovoj karijeri jednostavno nisu dobrodošle. Posebno se to odnosi na alergiju s materijalima s kojima slastičar svakodnevno radi.

Slastičar, obrazovanje za slastičara; Izvor: Unsplash.com
Radi se o glutenu, brašnu, jajima, jagodama, aditivima, itd.
Važna potrebna vještina je primjećivanje detalja, odlično pamćenje i sposobnost samostalnog odlučivanja. Slastičari općenito moraju biti samostalni.
Sljedeća važna vještina i karakteristika je urednost, puna pažnja na osobnu higijenu, ali i higijenu prostora i radnog mjesta (kao i svih sredstava koje slastičar koristi).
Budući da se bavi proizvodnjom prehrambenih proizvoda, često se mora podvrgavati liječničkim pregledima, posebno zbog mogućih zaraznih bolesti.
Jasno je da karijera slastičara nije za svakoga. Tko se nije prepoznao u ovom članku, može kontaktirati stručnjake za poduzetništvo “Moja karijera, moj biznis”.
Tamo mogu dobiti razna karijerna savjetovanja, ali i kako pokrenuti vlastiti posao.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->