Nutricionist je zanimanje budućnosti
Nutricionist je zanimanje budućnosti

Nutricionist je zdravstveni djelatnik koji pacijentima savjetuje režime prehrane.
Njihovi tretmani mogu biti usmjereni na održavanje zdrave težine, ublažavanje simptoma ili poboljšanje zdravstvenog stanja. Nutricionist rješava probleme vezane uz prehranu.
Posebno su usmjereni na bolesnice i sportaše. Njihov posao može biti i proizvodnja i priprema polugotove i gotove hrane, dijetetskih i niskoenergetskih proizvoda.
U ovom stoljeću cilj nije samo produljenje života, već i kvaliteta življenja.
Sve se više naglašava odgovornost u brizi o zdravlju jer se pokazuje da, iako genetika igra svoju ulogu, stil života koji provodimo postaje glavni okidač za razne bolesti i poremećaje.
Sadržaj
Odgovornosti nutricionista
Nutricionist ima sljedeće dužnosti:
- Procjena zdravstvenog stanja pacijenta, uključujući težinu, krvni tlak i indeks tjelesne mase.

Nutricionist, plan prehrane, ciljevi; Izvor: Unsplash.com
- Postavljanje zdravstvenih ciljeva sa svakim pacijentom.
- Izrada individualiziranih planova prehrane za specifične potrebe.
- Edukacija pacijenata o točnim količinama hranjivih tvari i preporukama za unos kalorija.
- Izrada specijaliziranih planova obroka i obrazovnih materijala, kao što su recepti i vodiči o prehrani.
- Praćenje i dokumentiranje napretka pacijenta.
- Prilagođavanje ili ažuriranje ciljeva bolesnika i planova prehrane po potrebi.
U 2025. godini rastu naknade za bolovanje. Saznajte više iz članka.
Kako postati nutricionist?
Za ovo zanimanje potrebne su sljedeće kvalifikacije:
Obrazovanje
Da bi osoba mogla raditi kao nutricionist, mora završiti preddiplomski i/ili diplomski sveučilišni studij nutricionizma.

Obrazovanje, fakultet, studij, nutricionizam, prehrana; Izvor: Unsplash.com
Nakon završenog preddiplomskog studija stječe se akademski naziv sveučilišni prvostupnik/prvostupnica.
Nakon diplomskog studija stječe se akademski naziv sveučilišni magistar/magistra struke. Daljnje obrazovanje moguće je nastaviti na poslijediplomskom studiju.
Saznajte više o studentskim poslovima za ljeto 2025.
- Dodiplomsko obrazovanje
Mnogi poslodavci zahtijevaju diplomu prvostupnika nutricionizma ili druge zdravstvene znanosti.
Ovi dodiplomski programi često uključuju relevantne predmete iz biologije, anatomije, kemije, znanosti o hrani i drugih.
- Diplomsko obrazovanje
Stjecanje magisterija ili doktorata može pružiti priliku za specijalizaciju u pitanjima dobrobiti, uključujući gerijatrijsko zdravlje, poremećaje prehrane i druga.
Ovi programi također često vode do mogućnosti istraživanja. Ovisno o školi i programu, od kandidata se može zahtijevati relevantno iskustvo prije upisa.

Školovanje, nutricionizam, važnost prehrane; Izvor: Unsplash.com
Iskustvo bez snažne i provjerene teorijske podloge, kao i potrebnog interdisciplinarnog konteksta, nije i ne smije biti razlog da nekoga smatramo stručnjakom.
- Pripremite svoj životopis
Napišite životopis koji uključuje vaše obrazovanje, certifikate i relevantno iskustvo te opišite vještine i znanja koja ste razvili.
Razmislite o korištenju ključnih riječi iz opisa posla kako biste u potpunosti uskladili svoje iskustvo s očekivanjima svojih potencijalnih poslodavaca.
Razmislite o pisanju životopisa prema zadanom predlošku. Pročitajte članak i pogledajte primjer predloška.
Praksa
Mnogi nutricionisti stječu obuku kroz stažiranje ili programe prakse pod nadzorom tijekom preddiplomskog i diplomskog studija.
Tijekom tih razdoblja nutricionisti stječu praktično iskustvo pomaganja i edukacije pacijenata pod nadzorom licenciranog nutricionista ili dijetetičara.
Obuka također može uključivati učenje tehnologije i rada sa softverom koji se obično koriste za procjenu stanja pacijenata i izradu personaliziranih planova.

Plan prehrane; Izvor: Unsplash.com
Ova je obuka često potrebna za stjecanje certifikata za prakticiranje.
Certificiranje
Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske daje certifikat nutricionistima koji završe određeni višemjesečni program.
No, stručnjaci nutricionisti ne priznaju kratke tečajeve i brza rješenja. Naime, ovi stručnjaci se bave ljudskim zdravljem. Svaka kriva informacija radi štetu pacijentu.
Zato se struka zalaže za kontinuirano višegodišnje i cjeloživotno obrazovanje, a ne za brze tečajeve.
Vještine
Nutricionistima su u radu s pacijentima potrebne sljedeće vještine:
- Analitičke vještine
Ovi zdravstveni djelatnici moraju procijeniti stanje pacijenata i identificirati rješenja koja ublažavaju simptome i poboljšavaju njihovo cjelokupno zdravlje.
Nutricionisti moraju biti sposobni analizirati medicinske podatke i izraditi učinkovite planove prehrane prilagođene potrebama svakog pacijenta.

Analiza medicinskih podataka, pacijent, prehrana; Izvor: Unsplash.com
- Komunikacija
Nutricionisti koriste usmenu i pisanu komunikaciju kako bi educirali pacijente o uravnoteženoj prehrani, zdravim navikama i prehrambenim smjernicama.
Oni verbalno prevode medicinske podatke u lako razumljive dijagnoze. Oni mogu napisati planove obroka, savjete o prehrani i druge potrebne informacije za pacijente.
- Interpersonalne vještine
Ovi stručnjaci komuniciraju s pacijentima različitih osobnih pozadina i povijesti bolesti. Moraju biti suosjećajni i sposobni suosjećati s potrebama i ograničenjima pacijenata.
Koriste aktivno slušanje i mogu prilagoditi svoj stil komunikacije kako bi osigurali da pacijenti imaju najučinkovitije iskustvo u svojoj skrbi.
- Istraživanje
Nutricionisti mogu provoditi i objavljivati vlastita istraživanja, kao i primijeniti istraživanja drugih medicinskih stručnjaka za liječenje pacijenata.

Istraživanje, laboratorij, prehrana; Izvor: Unsplash.com
Ponekad eksperimentiraju s tretmanima i proučavaju manje uobičajena ili manje shvaćena stanja kako bi učinkovito liječili svoje pacijente.
- Postavljanje ciljeva
Nutricionisti često surađuju s kolegama zdravstvenim djelatnicima i pacijentima u stvaranju prilagođenih planova.
Moraju biti sposobni pravilno procijeniti pacijenta i odrediti realne zdravstvene ciljeve i vremenski okvir u kojem ih pacijenti mogu postići.
Ova vještina također omogućuje nutricionistima da postave najzdravije ciljeve, poput onih koji ciljaju na specifične simptome ili pomažu pacijentima da izgube kilograme na zdrav način.
Pročitajte više o postavljanju ciljeva u karijeri.
Radno okruženje nutricionista
Mnogi od ovih stručnjaka rade puno radno vrijeme, obično tijekom radnih dana, iako neki mogu raditi vikendom, ovisno o potrebama poslodavca ili pacijenata.
Neki nutricionisti rade za sebe u privatnoj praksi, što također može utjecati na njihovo radno vrijeme.

Radno vrijeme nutricionista, ordinacija; Izvor: Unsplash.com
Nutricionisti mogu raditi u različitim okruženjima i industrijama koje zahtijevaju njihovu stručnost u prehrani, uključujući:
- Bolnice, klinike i druge zdravstvene ustanove
Nutricionisti u tim okruženjima rade jedan-na-jedan s pacijentima uz povremeni rad s grupama.
Mogu raditi uz druge medicinske stručnjake, uključujući specijaliste, medicinske sestre i liječnike primarne zdravstvene zaštite.
Neki mogu raditi samo s određenim tipovima pacijenata, kao što su oni s određenim stanjima ili određene dobi.
- Privatne poliklinike
Ti stručnjaci često imaju vlastiti ured i mogu raditi sami ili zajedno s drugim nutricionistom, dijetetičarom ili liječnikom primarne zdravstvene zaštite.
- Sektor obrazovanja
Također mogu postati profesori nutricionizma u visokoškolskim ustanovama, podučavajući sljedeću generaciju nutricionista i dijetetičara.

Pravilna prehrana, zdrave navike; Izvor: Unsplash.com
- Istraživači
Neki nutricionisti mogu biti istraživači u bolnicama ili zdravstvenim institucijama kako bi proučavali utjecaje prehrane na razne bolesti i stanja.
Mogu voditi eksperimente, radeći u laboratorijima sa znanstvenom opremom i ispitanicima.
Ti stručnjaci također mogu objaviti svoja istraživanja kako bi pomogli nutricionistima koji se bave prehranom u savjetovanju pacijenata.
- Prehrambena industrija
Nutricionisti također mogu raditi u tvrtkama koje proizvode i prodaju prehrambene proizvode.
Drugi mogu raditi za tvrtke koje se fokusiraju na pružanje personaliziranih usluga koje uključuju planove obroka i specijalizirane prehrambene smjernice.
- Društvene i javnozdravstvene ustanove
Nutricionisti mogu raditi u školama i društvenim centrima pružajući obrazovne resurse, grupe i aktivnosti za savjetovanje šire lokalne javnosti o prehrani i dobrobiti.
Ako vas zanima pokretanje vlastitog biznisa, pročitajte intervju s Marijom Pocedić. Saznajte kako vam poslovno savjetovanje može pomoći.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->