Plaća: Što nas čeka u 2025. godini
Plaća: Što nas čeka u 2025. godini
Plaća će ulaskom u 2025. doživjeti neke promjene. One su povezane s poreznim promjenama koje stupaju na snagu s novom godinom.
Sigurno će oblikovati rad tvrtki i poslovno okruženje općenito. No, jednako tako će utjecati na svakodnevni život građana.
S početkom 2025. godine na snagu stupaju važne zakonske izmjene:
Povećanje osobnog odbitka, minimalnih i direktorskih plaća, novi pragovi za oporezivanje te olakšice za povratnike iz inozemstva samo su dio širokog spektra reformi.
Pročitajte o porastu neoporezivih nagrada za građane s početka 2024. godine!
Promjene najavljene za 2025. trebaju unaprijediti fiskalni sustav, smanjiti administrativna opterećenja. Njima će se i uskladiti hrvatski standardi s europskim.
Sadržaj
Plaća i porezne reforme
Početkom 2025. godine stupaju na snagu nove porezne reforme koje će utjecati na poslovanje tvrtki.
Te promjene će obuhvatiti više zakona. Neki od njih su Opći porezni zakon, Zakon o Poreznoj upravi. Promjene obuhvaćaju i poreze na dohodak, PDV i doprinose.
Sve zajedno će oblikovati iznos plaće u 2025. godini.
Nove minimalne plaće
- Osobni odbitak iznosit će 600,00 eura, a u 2024. godini iznosio je 560,00 eura.
- Direktorska bruto plaća iznosit će 1.168,70 eura, dok je u 2024. godini iznosila 1.014,00 eura.
- Minimalna bruto plaća iznosit će 970,00 eura, dok je u 2024. godini iznosila 840,00 eura.
U 2025. godini se mijenja iznos minimalne plaće, koja će iznositi 970 eura bruto. Pročitajte naš članak o razlici između bruto i neto iznosa plaće.
Ta promjena će sigurno utjecati na radnike, poslodavce i na djelatnosti. Velik broj radnika u Hrvatskoj prima minimalnu plaću. Kako će utjecati, vidjet ćemo uskoro.
Minimalne plaće se podižu radi usklađivanja s europskom direktivom. Spomenuta direktiva potiče da minimalna plaća treba biti barem 50% visine prosječne bruto plaće.
Također, jedna od usporedba plaće po europskoj direktivi je da minimalna mora biti barem 60% prosječne plaće u državi članici Europske unije.
Vlada planira postaviti minimalnu plaću na 760 eura neto, prateći trendove unutar Europske unije.
To povećanje plaće neće biti lako pratiti poslodavcima. No, Hrvatski zavod za zapošljavanje će morati dati kompenzacijske mjere.
No, u današnjim uvjetima minimalna plaća nije dovoljna za kvalitetan život. Također, obitelji uz minimalnu plaću koriste i druge mehanizme, poput dječjeg doplatka i poreznih olakšica.
Što je s osobnim odbitkom?
Pogledajte novi obračun plaće od 1. siječnja 2025. (kalkulator plaće 2025.)
- povećanje iznosa za uzdržavane članove uže obitelji i invalidnost.
- povećanje mjesečne i godišnje porezne osnovice.
- izmjena raspona nižih i viših poreznih stopa prema odlukama jedinica lokalne samouprave (JLS).
- novi iznosi paušalnog poreza po krevetu odnosno smještajnoj jedinici u kampu fizičkih osoba koje ostvaruju primitke od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima.
- nova odluka JLS o visini iznosa paušalnog poreza sukladno kategoriji u koju je JLS razvrstana prema indeksu turističke razvijenosti.
- rok za donošenja nove odluke predstavničkog tijela JLS ako su porezne stope izvan granica propisanih Zakonom.
- uvođenje novog oslobođenja od plaćanja poreza na dohodak od nesamostalnog rada na rok od pet godina za iseljene hrvatske državljane koji su povratnici u RH.
- oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak od imovine po osnovi najma.
Bez doprinosa za zapošljavanje mladih
S 2025. godinom prestaje odobravanje tvrtkama nova petogodišnja oslobođenja od plaćanja zdravstvenih doprinosa za mlade ljude zaposlene na neodređeno.
Ta mjera je bila u primjeni posljednjih deset godina. No, oni koji su do sada dobili oslobođenje, moći će ga i dalje primjenjivati.
Ukidanje te olakšice će zasigurno otežati zapošljavanje mladih ljudi koji nemaju prethodno radno iskustvo. Moguće da će povećati i njihovo iseljavanje izvan države.
Jasna je pretpostavka da će sada poslodavci bez olakšica radije birati kandidate na natječaju za posao koji imaju više iskustva.
Jednogodišnje oslobođenje od plaćanja zdravstvenih doprinosa primjenjivat će se samo na radnike koji prvi put ulaze u radni odnos.
Nešto se ipak nije promijenilo. Naime, mladi zaposlenici će i dalje dobivati povrat plaćenog poreza na dohodak. Iznos u cijelosti primaju mlađi od 25 godina.
No, polovicu plaćenog poreza na dohodak primaju mladi od 25 do 30 godina starosti.
Viši prag na porez za dohodak
Ova mjera koja će krenuti s početkom nove godine neće biti baš jako popularna među zaposlenicima. Dignut će se prag za primjenu više stope poreza na dohodak.
Taj prag je sada 50.400 eura, a od 2025. iznosit će 60.000 eura. Time će oni odlično plaćeni radnici i političari dobiti 200 eura povišice.
Nova mjera povratnicima u Hrvatsku
Oni koji su radili najmanje dvije godine u inozemstvu i sada se žele vratiti u Hrvatsku, imat će pet godina oslobođenja plaćanja poreza na dohodak. Uvjet je da se zaposle u Hrvatskoj.
Pomoć poduzetnicima i obrtnicima
Vlasnicima poduzeća i obrta će biti malo lakše u novoj godini. Povezano, pročitajte koliko uistinu iznosi plaća kod privatnika.
Povećava se prag ulaska u sustav PDV-a. Do sada je taj prag iznosio 40.000 eura. No, od nove godine iznosit će 60.000 eura.
Tim potezom će se privatnicima smanjiti administracija, ali i financijski tereti će biti manji.
Procjenama Ministarstva financija ovaj potez oslobodit će tisuće poslovnih subjekata obveze vođenja složenih PDV evidencija i predaje prijava, što će im omogućiti veću fokusiranost na rast i razvoj.
Misao za kraj
Važno je da se uskladimo sa smjernicama Europske unije. Po njima su privatnici oslobođeni plaćanja poreza do 85.000 eura.
Također, uvest će se e-računi, kojima će se smanjiti troškovi administracije, trošenja papira, korištenja pošte. Neće više biti niti skladištenja dokumenata, što većina smatra problemom.
Sve porezne promjene koje smo nabrojali će prvenstveno olakšati život zaposlenicima sa srednjim primanjima. ž
Ne zaboravimo da od 2025. godine nestaje opcijski porez na vikendice. Također, gradovi i općine će uvesti porez na nekretnine koje ne služe za stalno stanovanje.
Tko misli da treba biti oslobođen od obveze plaćanja takvog poreza, vlasnici druge, treće itd. nekretnine morat će do kraja ožujka 2025 godine dostaviti poreznim vlastima sredine u kojoj žive podatke.
No, prije spomenutog ožujka će sve lokalne jedinice morati donijet odluke o oporezivanju nekretnina na svom području.
No, najveći se porezni udar očekuje na turistički najam nekretnina.
Ovisno o indeksu turističke razvijenosti, općine i gradovi također moraju do kraja veljače donijeti odluku o visini paušalnog poreza po krevetu.
Raspon će se kretati između 150 i 300 eura godišnje po jednom ležaju za najrazvijenije jedinice, za one u drugoj skupini paušal će biti od 100 do 200 eura, trećoj od 30 do 150 eura.
U jedinicama koje su najslabije razvijene, iznos će se kretati od 20 do 100 eura po krevetu.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->