Posao za učenike: zašto raditi preko praznika
Posao za učenike: zašto raditi preko praznika
Posao za učenike je omogućen svima koji su napunili petnaest godina. Ako želite kvalitetno provesti školske praznike i imati vlastiti džeparac, onda je pravo vrijeme da si nađete učenički posao.
Možete raditi u svakoj županiji. A ovdje možete pronaći popis svih učeničkih servisa u Hrvatskoj.
Na tom popisu se nalazi Tehnička škola u Zagrebu. Na njihovim web stranicama je cijeli postupak prijave u učenički servis i sam proces oko rada dobro objašnjen.
Da pojasnimo zašto smo istaknuli Tehničku školu. Oni djeluju kao posrednik pri zapošljavanju i za učenik još 94 zagrebačkih škola.
Za učlanjenje u učenički servis te škole, malodoban učenik treba priložiti sljedeće:
- Potvrdu o statusu redovitog učenika srednjoškolske ustanove, presliku dokumenta koji sadrži OIB, tiskanicu općih podataka o učeniku.
- tiskanicu suglasnosti koju potpisuje roditelj i presliku sobne iskaznice roditelja koji ju je potpisao.
- Otprilike 2 eura za člansku karticu te presliku ugovora ili kartice žiro ili tekućeg računa na koji će se učeniku isplaćivati naknada.
Sadržaj
Vodič za zapošljavanje učenika
Pripremili smo najvažnije korake za zapošljavanje učenika. Ako želite raditi ove praznike, pročitajte sve što je potrebno da bi ste saznali svoja prava:
1) Učlanite se u učenički servis
Učenici koriste učeničke servise da bi stekli radno iskustvo i dodatnu zaradu. K tome razvijaju svoje radne vještine.
Pročitajte intervju s poduzetnikom Janom de Jongom o važnosti rada za vrijeme škole ili studija.
Učenički servisi pružaju priliku učenicima srednjih škola da rade na legalnim poslovima, a pritom su i zaštićeni zakonom.
Zanima vas kako se možete učlaniti u učenički servis? Koja su pravila, što je sve potrebno? Ovo je pravi članak za vas!
Možeš se prijaviti u onaj učenički servis koji se nalazi u tvom gradu i s kojim ima tvoja škola sklopljen sporazum o radu. Da bi to saznao, provjeri u tajništvu škole.
U učeničkom servisu možeš saznati koji su dokumenti potrebni za učlanjenje.
Kod nekih škola upisnicu (člansku iskaznicu) možeš napraviti samo osobno, dok je kod drugih dovoljno poslati dokumente koji su potrebni na mail adresu navedenu na web stranici škole.
Potvrda za ostvarivanje prava kod sezonskog zapošljavanja učenika se može naći i u e-Dnevniku!
Za učlanjenje u učenički servis trebaš imati sljedeće:
- Osobnu iskaznicu, ili drugi dokument koji sadrži vaš OIB.
- Potvrdu škole o redovitom školovanju za tekuću godinu (nabaviti je možete u školskoj referadi ili tajništvu).
- Ako ste maloljetni, potpisana suglasnost roditelja/skrbnika te preslika njihove osobne iskaznice.
- Presliku ugovora ili kartice vašeg žiro ili tekućeg računa (mora glasiti na učenika, a opunomoćenik može biti roditelj ako je osoba mlađa od 18 godina).
- Popunjena prijavnica, koju ćete pronaći na stranici vaše škole.
Sada kada si se učlanio u učenički servis, možeš tražiti poslove. Uvijek moraš imati na umu da su vam prava zaštićena Pravilnikom o obavljanju djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem.
U članku 9. Pravilnika, u dijelu Posredovanje za povremeni rad redovitih učenika, stoji da učenici mogu raditi samo privremene i sezonske poslove za vrijeme školskih praznika,.
Odnosno zimskog, proljetnog i ljetnog odmora.
2) Traženje posla
Posao za učenike možeš pronaći na raznim oglasnicima. Neke od natječaja za posao možete pronaći na Zaposlise.hr.
Možete kontaktirati željenog poslodavca i pitati imaju potrebu za učeničkim radom. Također, učenički servisi nude popise poslodavaca. Možete odabrati nekog s liste.
Važna je komunikacija i aktivno traženje posla. Složit si životopis na kojem se nalaze osnovne i nužne informacije. Ovdje možeš pronaći predložak za pisanje životopisa.
3) Razgovor s poslodavcem
Poslodavac ne smije tražiti od tebe više nego što je dopušteno. Uz to, ako imaš manje od petnaest godina, možeš raditi samo ako imaš privolu nadležnog inspektora.
Radno vrijeme učenika ne smije trajati duže od sedam sati dnevno, odnosno 35 sati tjedno.
No, puno radno vrijeme učenika koji je navršio petnaest godina može biti osam sati dnevno, odnosno 40 sati tjedno. Za takav rad učenik mora imati privolu roditelja ili skrbnika.
Maloljetnicima svih uzrasta nije dozvoljen rad od 20.00 navečer do 6.00 sati ujutro. Ne smiju raditi ni poslove koji se smatraju osobito teškima i mogu narušiti zdravlje.
Zabranjen je rad na poslovima u kockarnicama, salonima za igre na sreću, disko klubovima, te noćnim barovima i noćnim klubovima.
Kada odaberete poslodavca, on dostavlja tvom učeničkom servisu uputnicu kojom ti servis izdaje ugovor. Kada imaš ugovor, možeš početi s radom.
Zapamti: pazi na svoja radna prava i radi posao koji je primjeren učenicima!
Minimalna plaća za učenike je sada izjednačena sa studentskom satnicom. Iznosi 5,25 eura po satu, a učeniku se plaća isplaćuje u roku od 15 dana nakon obavljenog posla.
Odnosno, kada učenik dostavi ispunjeni ugovor.
4) Ugovor daješ poslodavcu
Sada kada imaš ugovor i našao si željeni posao, taj ugovor uzimaš iz učeničkog servisa i nosiš poslodavcu.
Ugovor se mora podignuti najkasnije osmi dan od dana početka rada.
5) Popunjeni ugovor vraćaš u učenički servis
Popunjeni i potpisani ugovor mora biti vraćen u učenički dom na vrijeme. Važno je napomenuti da se ugovori ne mogu popuniti unazad, odnosno retrogradno.
Na primjer, za rad koji ste radili u ožujku, ne možete donijeti ugovor u travnju.
6) Isplata plaće
Poslodavac ima zakonski rok osam radnih dana od primitka računa da izvrši uplatu u učenički servis.
Zatim učenički servis radi obradu podataka i isplaćuje učeniku naknadu za rad.
Plaća se isplaćuje na temelju ugovora, u roku 15 dana od dana završetka rada preko žiro ili tekućeg računa koji si otvorio/la u banci tvog izbora.
Maksimalni iznos koji možeš zaraditi godišnje je 3.360 eura. Ako pređeš taj iznos, tvoji roditelji ili skrbnici gube poreznu olakšicu. No, neoporezivi limit iznosi 10.080 eura za 2024. godinu.
Kako zaposliti učenika?
Objasnili smo detaljno kako funkcioniraju učenički servisi. Također, da je Tehnička škola posrednik za još 94 zagrebačkih škola.
Učenik se može zaposliti isključivo putem posrednika za privremeni rad. Odnosno, putem srednjoškolske ustanove koja ima ulogu učeničkog servisa.
Srednjoškolska ustanova koja ima uspostavljen učenički servis može biti posrednik i za druge srednje škole sa sjedištem u istoj županiji.
Važnost stjecanja radnih navika
Razgovarali smo s Lorom o važnosti rada i o studentskim poslovima. Iako odnedavno više nije učenica, već studentica prve godine fakulteta, odlično nam je predstavila važnost rada uz obrazovanje.
Iako ima samo osamnaest godina, ima bogato iskustvo rada. Cilj joj je što više financijski rasteretiti roditelje i uspostaviti potpunu financijski neovisnost do završetka fakulteta.
No, jednako važno je steći radno iskustvo koje će se itekako vrednovati nakon završetka školovanja. Lakše je naći kvalitetan posao uz stečene radne navike i razvijene vještine potrebne za rad.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->