Poslovno uvjetovani otkaz: što trebate znati

Poslovno uvjetovani otkaz: što trebate znati

Reading Time: 6 minute

Poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu je važna i nezaobilazna tema u današnjem svijetu rada. Svatko treba biti informiran o svojim pravima.

Tako je i ova pravna odredba nezaobilazna za svakog tko je u radnom odnosu. Ona nam govori kako prekinuti radni odnos radi poslovnih razloga na zakonit način.

Nije rijetkost da se poslodavac i zaposlenik ne slože oko važnih pitanja vezanih uz poslovanje. Posebno  kada su teme plaća i samo radno mjesto.

Tada je dosta izgledno da će doći do otkaza. Postoje različite vrste otkaza, a samo jedna od njih je poslovno uvjetovani otkaz.

O otkazu – što je redoviti otkaz?

Kod redovitog otkaza ugovora o radu poslodavac ima opravdani razlog za otkazivanje. Takav otkaz se može osporavati pred nadležnim tijelom.

Otkaz na poslu

Izvor: Unsplash; Tema: Otkaz na poslu

Zaposlenik također može otkazati redoviti ugovor o radu. Pročitajte i kakvi sve ugovori o radu postoje i koje su prednosti i nedostaci svakog od njih.

Ako zaposlenik otkaže rad, ima svejedno obvezu odraditi zakonom propisani otkazni rok. Može odraditi i rok koji je određen ugovorom o radu.

Najčešće otkazni rok traje 30 dana.

Vrste redovitog otkaza

  • Poslovno uvjetovani otkaz, poznat i kao tehnološki višak
  • Osobno uvjetovani otkaz
  • Otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem zaposlenika
  • Otkaz zbog nezadovoljena na probnom radu

Poslovno uvjetovani otkaz

Ovaj tip otkaza je poznatiji i kako tehnološki višak.

Primjer poslovno uvjetovanog otkaza nastaje kada poslodavac otkazuje ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok.

U slučaju da prestane potreba za obavljanjem nekog posla zbog razloga koji mogu biti gospodarske, tehničke ili organizacijske prirode.

Poslovno uvjetovani otkaz

Izvor: Unsplash; Tema: Poslovno uvjetovani otkaz

Svakako, poslodavac mora imati opravdani razlog za ovakvu vrstu otkaza. Mora voditi i brigu o drugim faktorima.

Neki od njih su starost, invalidnost, trajanje radnog odnosa i ostalim obavezama prema zaposleniku.

Razlozi poslovno uvjetovanog otkaza

Poslodavac mora imati čvrste i opravdane razloge da bi dao ovaj tip otkaza zaposleniku.

Razlozi poslovno uvjetovanog otkaza:

  • Gospodarski razlozi

Kada dolazi do otkazivanja radi gospodarskih razloga, nema više potrebe za obavljanjem određenog posla. Uglavnom se uvodi novi način rada ili je došlo do automatizacije u proizvodnji.

  • Tehnološki razlozi

Kod tehnoloških razloga nema više potrebe za određenom pozicijom radi promjena u načinu proizvodnje. Zaposlenik tada ili više nije potreban ili ga tvrtka treba u značajno manjem opsegu.

  • Organizacijski razlozi

U ovoj situaciji dolazi do smanjenja opsega posla. Vjerojatno se spajaju odjelu i objedinjuju radna mjesta.

Kako se određuje otkazni rok kod PU otkaza

Poslodavac je dao otkaz ugovora o radu svom zaposleniku. Tada počinje ugovoreni ili zakonski otkazni rok.

Ti rokovi određeni su člankom 114. Zakona o radu i moraju se obavljati po sljedećim pravilima:

Otkaz ugovora o radu

Izvor: dina.hr; Tema: Otkaz ugovora o radu

Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine = otkazni rok u trajanju 2 tjedna

Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu = otkazni rok u trajanju od mjesec dana

Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine = otkazni rok u trajanju od mjesec dana + 2 tjedna

Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina = otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca

Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina = otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca + 2 tjedna

Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina = otkazni rok u trajanju od 3 mjeseca

Za vrijeme otkaznog roka, zaposlenik može biti odsutan s posla najmanje četiri sata tjedno. Svrha odsustva je traženje novog posla. Za to vrijeme zaposlenik prima punu plaću.

Također, važno je znati da do poslovno uvjetovanog otkaza ne može doći kada su u pitanju ovi razlozi:

  • Trudnoća
  • Korištenje roditeljskog dopusta
  • Rad u skraćenom vremena zbog pojačane njege djeteta
  • Rad s polovicom punog radnog vremena
  • Privremena nesposobnost za rad
  • Godišnji odmor
  • Plaćeni dopust
Otkaz, prava i obveze

Izvor: Unsplash; Tema: Otkaz, prava i obveze

Otpremnina kod poslovno uvjetovanog otkaza

Kod ovog tipa otkaza poslodavac je dužan zaposleniku isplatiti otpremninu. Uvjet za to je da je zaposlenik radio u tvrtki najmanje dvije godine.

Minimalan zakonski iznos otpremnine iznosi jedna trećina prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u 3 mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

A za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca, ali maksimalno do ukupno 6 plaća.

Uz to, poslodavac mora zaposleniku isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Naknada se određuje prema obračunu plaće za vrijeme redovnog godišnjeg odmora.

Može se dogoditi i da poslodavac želi da zaposlenik prestane raditi prije isteka otkaznog roka.  No, u tom slučaju mora isplatiti naknadu plaće.

Također, mora priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznog roka.

Osobno uvjetovani otkaz ugovora o radu

Ovaj tip otkaza daje poslodavac u slučaju da zaposlenik ne može obavljati svoje radne obveze radi svojih osobina ili sposobnosti.

Tu spadaju i situacije kada radnik nije u mogućnosti raditi svoj posao zbog neznanja, ali i određenih bolesti i ozljeda.

Ako dođe do osobno uvjetovanog otkaza, poslodavac mora zaposleniku isplatiti otpremninu. Jedino je uvjet da zaposlenik mora biti minimalno dvije godine zaposlen kod poslodavca.

Otkazni rok

Izvor: Unsplash; Tema: Otkazni rok

Ovaj otkaz je redoviti otkaz.

Osporavanje redovitog otkaza

U roku od 15 dana od preuzimanje odluke o otkazu radnik ima pravo uložiti prigovor poslodavcu i zahtijevati ponovo razmatranje odluke o otkazu.

Poslodavac može u roku od 15 dana od primitka odluke pozitivno odgovoriti na prigovor.

Ako je odgovor negativan ili se poslodavac ne očituje, radnik u daljnjem roku od 15 dana može proslijediti tužbu nadležnom općinskom sudu.

Razlike osobno i poslovno uvjetovanog otkaza

Kod obje vrste otkaza poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa, starosti i obvezama koje uzdržavanja koje radnik ima.

Poslodavac ima dužnost i razmotriti mogućnost zapošljavanja radnika na nekom drugom radnom mjestu.

Što se razlika između ova dva otkaza tiče, kod poslovno uvjetovanog otkaza je jasna namjera zakona da poslodavac mora voditi računa o uzdržavanju radnika.

Također, mora voditi računa o obvezama trajanja radnog odnosa i starosti radnika.

No, ovo što nije jasno u Zakonu o radu jest zašto ova obveza postoji kod poslodavca u slučaju osobno uvjetovanog otkaza.

Dajem otkaz

Izvor: Unsplash; Tema. Dajem otkaz

Naime, vidjeli smo da kod ovog otkaza dolazi zbog određene situacije s radnikom, a ne radi ukupnog poslovanja poslodavca.

Otkaz skrivljenim ponašanjem radnika

Do ovog otkaza dolazi kada zaposlenik namjerno krši obveze koje proizlaze iz radnog odnosa.

To može biti opetovano kašnjenje na posao, neizvršenje radnih zadataka, nanošenje materijalne štete na imovini poslodavca, korištenje opojnih sredstava za vrijeme rada i sl.

Tu se ne ubraja nedolazak na posao radi bolesti ili ozljeda. Također, ne odnosi se na sudjelovanje u postupku protiv poslodavca zbog povrede zakona, drugog propisa, kolektivnog ugovora ili pravilnika o radu.

Isto tako, opravdani razlog za otkaz ugovora o radu ne predstavlja situacija kada se radnik obraća.

Također, u dobroj vjeri podnosi prijavu nadležnim tijelima državne vlasti zbog opravdane sumnje na korupciju odgovornih osoba poslodavca.

Kod ovog tipa otkaza poslodavac mora prvo upozoriti radnika na mogućnost otkaza i to pismeno. Važno je da poslodavac skrene mogućnost otkaza u slučaju nastanka povrede te obveze.

Otkaz i traženje novog posla

Izvor: Unsplash; Tema: Otkaz i traženje novog posla

Zaposlenik mora imati mogućnost iznijeti svoju obranu.

Otkaz zbog nezadovoljena na probnom radu

Otkaz tijekom probnog roka koji može trajati maksimalno 6 mjeseci. Ako zaposlenik ne zadovolji kriterije probnog roka, može dobit otkaz ugovora o radu.

Ako zaposlenik nije na poslu radi korištenja rodiljnih i roditeljskih prava prema posebnom propisu i korištenja prava na plaćeni dopust, trajanje probnog rada može biti i duže.

Otkazni rok traje najmanje jedan tjedan.

No, ako i dođe do otkaza ugovora o radu, krenite pisati životopis i otvorenu molbu za posao i u potragu za novim poslodavcem!

Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !

Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.

Registriraj se ->

Preuzmi aplikaciju