Preporuka: kako doći do nje (uključen predložak)

Preporuka: kako doći do nje (uključen predložak)

Reading Time: 6 minute

Preporuka za posao će vam zatrebati u nekom trenu selekcijskog procesa. Normalan dio dokumentacije koja se traži uz životopis i molbu za posao je preporuka.

Pročitajte kako napisati kvalitetan životopis i povećati šansu za dobivanje željenog posla.

Poslodavci se oslanjaju na te reference, preporuke i profesionalne provjere kako bi provjerili vjerodostojnost napisa u životopisu ili na razgovoru za posao.

Iz tog razloga važno je dodati vjerodostojne preporuke koje vas predstavljaju u pozitivnom svijetlu. Važno je da vas opisuju kao kvalitetnog radnika kojeg bi poslodavac rado imao u svojim redovima.

U današnjem konkurentnom poslovnom svijetu, preporuke za posao igraju ključnu ulogu u procesu zapošljavanja.

Poslodavci često traže dodatne informacije o kandidatima kako bi donijeli informirane odluke.

U ovom ćete članku naučiti kako odabrati osobe za pisanje preporuka. Pronaći ćete i korisne primjere koji će vas voditi kroz ovaj važan proces!

Prijatelj, preporuka

Prijatelj, preporuka

Ključni zaključci:

  • Uvijek pitajte osobu želi li vas preporučit.
  • Pošaljite ljubazan e-mail ili ih nazovite telefonom, nudeći nekoliko pojedinosti o zahtjevu, uključujući vremenske okvire.
  • Nakon što osoba pristane, pošaljite im svoj ažurirani životopis i pojedinosti o poziciji na koju se prijavljujete.

Zdrava i otvorena komunikacija je važna. Pročitajte više o komunikacijskim vještinama, potrebnim u svim industrijama i na svim pozicijama. 

Što je preporuka za posao?

Preporuka za posao je dokument u formi kraće izjave. Piše ju osoba koja osobno poznaje tražitelja preporuke. Mora biti dobro upoznata s njenim radnim iskustvom i osobinama.

Preporuka može doći od bivšeg ili trenutnog nadređenog, kolege, mentora, profesora ili drugih osoba koje su imale priliku surađivati s kandidatom na profesionalnoj ili obrazovnoj razini.

Selekcija, preporuka, natječaj za posao

Selekcija, preporuka, natječaj za posao

U tom dokumentu moraju biti opisane sposobnosti radnika i meke i tvrde vještine. Pročitajte više o tvrdim vještinama, kako ih steći i zašto su važne.

Važno je opisati i karakteristike osobe koja traži posao. Ovdje je važno osobno mišljenje i stav pisca preporuke.

Što preporuka mora sadržavati?

Preporuka se daje potencijalnom poslodavcu s namjernom da prikaže kvalitetu i vrijednost kandidata koji traži posao. Ona olakšava poslodavcu donošenje ispravne odluke za svoju tvrtku.

Ovaj dokument ne mora imati strogu formu, no neke osnovne podatke bi ipak trebala sadržavati. Radi se o sljedećim podacima:

Osobni podaci preporučitelja: Ime, pozicija, tvrtka/institucija i kontakt informacije preporučitelja.

Podaci o kandidatu: Ime kandidata, pozicija na koju se odnosi preporuka

Vremenski okvir suradnje: Razdoblje tijekom kojeg je preporučitelj surađivao s kandidatom.

Ključne informacije o karakteristikama osobe: Osobine, vještine i kvalitete koje preporučitelj smatra snažnim stranama kandidata.

Primjeri postignuća: Konkretni primjeri projekata, inicijativa ili situacija u kojima je kandidat pokazao izvrsnost.

Natječaj za posao, preporuka

Natječaj za posao, preporuka

Savjeti ili preporuke: Dodatne informacije ili savjeti koji mogu pomoći poslodavcu u procjeni kandidata.

Kako pitati osobu za preporuku?

Dijelimo prijedloge kako biste mogli pitati osobu za pisanje preporuke za posao:

1) Prava osoba je ključ uspjeha

Prije prijavljivanja na natječaj za posao potražite dobru osobu za pisanje preporuke. Kada krenete u proces prijave je već kasno. Naime, osobi treba vremena da napiše preporuku.

Ne možete tražiti uslugu i požurivati pisanje. Na vrijeme napravite popis ljudi koji bi mogli htjeti napisati preporuku.

Razmotrite pojedince za koje vjerujete da će pohvalno govoriti o vašim postignućima, radnoj etici, karakteru i kvalifikacijama.

Preporuke možete tražiti od sljedećih osoba:

  • Bivši zaposlenici
  • Bivši suradnici
  • Kolege iz branše
  • Savjetnici, učitelji, mentori ili instruktori
  • Veze iz volontiranja, profesionalnih klubova ili akademskih grupa

Preporuke nam dolaze raznim kanalima – od osoba koje prate naš rad te preporučuju osobe iz svog okruženja za koje smatraju da bi bio dobar kandidat, od postojećih i bivših kolega.

Oglas za posao, preporuka

Oglas za posao, preporuka

Općenito, najbolje osobe za kontakt su one s kojima ste imali noviju suradnju.

No, Ali možete napraviti iznimke za pojedince zaposlene u tvrtki u koju se prijavljujete, ugledne članove zajednice ili nadređenog za kojeg ste radili na prethodnom poslu koji je posebno cijenio vaš rad.

Svoj početni popis možete započeti sa svima kojih se sjetite, a zatim ga suziti na temelju svojih prioriteta, prirode veze i pozicije za koju se prijavljujete.

Tvrtke obično traže oko tri preporuke, ali može biti dobra ideja imati četiri ili čak pet u slučaju da jedna osoba bude nedostupna.

Pročitajte članak o uspješnom prelasku na novi posao. Pređite preko prepreka lako i bezbolno. 

2) Obavijestite osobe na vrijeme

Nakon što odaberete prikladne osobe za pisanje preporuka, nemojte čekati s obavještavanjem. Odmah im se javite s molbom za pisanje.

Želite izbjeći situaciju u kojoj se osoba kontaktira, a da se niti ne zna da su navedeni za preporuke. To bi moglo ugroziti kvalitetu njihove reference i čak dovesti u opasnost vašu priliku.

Od osobe koja vam daje preporuku može se tražiti da napiše pismo, ispuni upitnik ili razgovara s nekim iz ljudskih resursa telefonom.

Kolege na poslu

Kolege na poslu

Pružanje ove usluge nije mali zadatak. Može biti od pomoći ako svojoj potencijalnoj referenci date dovoljno vremena da razmotri zahtjev i zahvalite im na vremenu i trudu.

3) Komunikacija mora biti na nivou

Ako je prošlo dosta vremena otkako ste komunicirali s potencijalnom osobom od koje tražite preporuku, moglo bi biti od pomoći povezati točkice između prošlosti i sadašnjosti.

Prisjetite se o zajedničkoj suradnji i objasnite trenutnu situaciju svoje karijere. Najjednostavniji način je slanje životopisa.

Ako vam životopis nije osvježen, pročitajte kako riješiti i tu prepreku. 

Uvijek ostavite otvorenu mogućnost da osoba neće željeti sudjelovati u tome. Najbolji način za ostavljanje prilike za takav odgovor bi bile rečenice poput:

  • “Bi li se osjećao ugodno biti moja preporuka?”
  • “Razumijem da je vaše vrijeme dragocjeno, stoga nemojte oklijevati da me obavijestite ako ovo nije dobro vrijeme.”

Ako pokažu bilo kakvo oklijevanje, elegantno odustanite od pozivnice i pomaknite se niz popis na sljedeću opciju. Bolje je dugoročno očuvati vezu.

4) Pružite korisne informacije

Nakon što svom potencijalnom poslodavcu dostavite popis preporuka, obavijestite svoje kontakte. Najbolje putem kratke e-mail poruke.

Navedite im koje informacije bi ih vaš potencijalni poslodavac mogao tražiti. Napišite im i kratke informacije o željenoj poziciji.

Obrazac za natječaj za posao

Obrazac za natječaj za posao

Time ćete osobi koja daje preporuku olakšati komunikaciju.

Zapošljavanje metodom preporuka prikladno je za sve vrste poslova i stručnjaka, daje najbolje rezultate glede fluktuacije.

Stoga naše zaposlene potičemo da aktivno preporučuju osobe iz svog okruženja, neovisno o tome traže li posao ili ne.

Primjer kratkog e-maila:

Predmet: Preporuka za zapošljavanje – zahvala

Poštovani [ime osobe za preporuku],

Još jednom hvala što ste mi bili preporuka. Htio sam vas obavijestiti da sam završio razgovore za [posao za koji ste razgovarali] i da će vam se tvrtka ABC možda uskoro javiti.

U nastavku sam priložio opis posla kako biste bili svjesni kvaliteta koje traže od kandidata. Javite mi ako vam mogu pružiti dodatne informacije.

Hvala!
[vaše ime]

Predložak molbe za preporuku

Ponekad je telefonski poziv ili osobni sastanak dobra ideja za traženje osobne preporuke, ali također možete započeti s e-mailom.

Donosimo primjer predloška e-maila koji možete lako prilagoditi, ovisno o poziciji za koju se prijavljujete i odnosu koji imate sa svojom potencijalnim preporučiteljem:

Životopis, molba za posao

Životopis, molba za posao

Predmet maila: Zahtjev za preporukom [Vaše ime]

Poštovani [ime primatelja],

nadam se da si dobro! [Umetnite nešto ugodno (npr. ‘Kako je vaša obitelj?’ ili ‘Bilo je sjajno vidjeti vas na događaju Women in Tech prošli mjesec.’)]

Trenutačno tražim posao kao [naziv radnog mjesta za koji se prijavljujete] i pitam se biste li bili zadovoljni da mi date preporuku.

Budući da sam nekoliko godina radio s vama u tvrtki ABC, vjerujem da potencijalnim poslodavcima možete pružiti konkretne informacije o mojim vještinama koje će mi povećati šanse za dobivanje posla.

U prilogu je moj trenutni životopis. Obavijestite me ako su vam potrebne dodatne informacije da biste djelovali kao preporuka u moje ime.

Ako sada nije dobro vrijeme za tebe, ne oklijevajte, javite mi. Puno vam hvala što ste razmotrili moj zahtjev.

Hvala još jednom,

[vaše ime]

[vaš broj]

[vaš e-mail]

Za kraj

Pisma preporuke nisu puka formalnost. Radi se o ozbiljnom zadatku koji budućem poslodavcu uvelike olakšava izbor pravog kandidata.

Ako krećete u neke nove početke, želimo vam puno sreće s novim poslom.

Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !

Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.

Registriraj se ->

Preuzmi aplikaciju