Dadilja je posao s najviše osmijeha na sat
Dadilja je posao s najviše osmijeha na sat

Dadilja je mnogo više od osobe koja čuva djecu. To zanimanje koje spaja odgovornost, nježnost i sposobnost da se istovremeno bude organiziran, kreativan i strpljiv.
Uloga dadilje često uključuje pomaganje u svakodnevnoj rutini, poticanje dječje igre i razvoja, ali i pružanje sigurnosti i emocionalne podrške u trenucima kada roditelji nisu prisutni.
U suvremenom tempu života, dadilja postaje važna podrška obiteljima i zato je potražnja za dobrim dadiljama sve veća.
Ako volite rad s djecom i osjećate da možete biti njihova sigurna luka, ovo zanimanje otvara vrata toplog, ali odgovornog karijernog puta.
Razgovarali smo s Danijelom Jerković, predsjednicom Hrvatske udruge dadilja i vlasnicom obrta za čuvanje djece Bumbice.
Pročitajte naš intervju!

Hrvatska udruga dadilja, djeca, bebe, dadilja, dadilje, beba s kapicom, sretna djeca; Izvor: Hrvatskaudrugadadilja.hr
Sadržaj
Za što se zalaže Hrvatska udruga dadilja?
Hrvatska udruga dadilja je strukovna organizacija koje okuplja dadilje obrtnice u Republici Hrvatskoj. Udruga je osnovana 2010. godine.
Trenutno u RH posluje oko 230 obrta za čuvanje djece.
Svrha HUD-a je promoviranje djelatnosti dadilje kao kvalitetnog vida skrbi za djecu, podupiranje rada dadilja obrtnica na lokalnom i nacionalnom nivou.

Dadilja, dijete, Gobac, Psihomodopop, Psihići; Izvor: Hrvatskaudrugadadilja.hr
Zatim, organiziranje radionica i edukacija za dadilje, davanje stručnog i profesionalnog mišljenja dadiljama obrtnicama.
Baš kao i smjernica vezanih za njihov rad, organiziranje godišnjih susreta dadilja obrtnica Hrvatske i drugo.
Mi u Udruzi smo svi volonteri, svoje obaveze odrađujemo uz naše poslove u obrtima dadilja, ali nastojimo uvijek biti prisutni za sve naše članove.
Pročitajte intervju s humanitarcem Brunom Lerotićem i saznajte zašto je volontiranje važno.
Dadilje u poslovnom smislu
Kada dadilja otvori svoj obrt jedan od važnih čimbenika je dobivanje potpore od strane lokalne samouprave, odnosno da se roditeljima odobri sufinanciranje za djecu upisanu u obrte.
Većina gradova i općina sufinancira roditelje, iako na pojedinim područjima RH postoje i dalje gradovi i općine koji ne žele na taj način pomoći roditeljima.

Obrt za čuvanje djece, zabava, sigurnost, radionice, maškare, povorka; Izvor: Unsplash.com
Time se nepotrebno diskriminira roditelje koji imaju djecu smještenu u obrtima dadilja.
Udruga smatra da bi se svaki vid legalne i kontrolirane skrbi o djeci trebao poticati i na taj način podržati slobodan izbor roditelja gdje će i kome povjeriti brigu i skrb svoje djece.
Karijera je važan dio osobnosti čovjeka. Pročitajte članak i saznajte zašto je važno raditi ono što volite i što vas inspirira.
Postoje li predrasude oko zanimanja dadilje?
Obrti dadilja su jako dobro prihvaćeni od strane roditelja koji su prepoznali prednosti i kvalitetu našeg rada tako da imamo veliki interes za upise u obrte.
Većinom nas roditelj koji je zadovoljan našom uslugom i brigom za dijete preporuči drugom roditelju, a gotovo svi obrti imaju liste čekanja.
Najčešće prvi kontakt s obrtom roditelji naprave kada im je dijete godinu ili dvije staro, i onda obično ostanu do polaska u školu.
Neke od prednosti koje roditelji cijene kod obrta su:
- rad s djecom u malim skupinama,

Rad s djecom, dječak, igra, motorika, beba; Izvor: Unsplash.com
- fleksibilni radni sati,
- individualni pristup djeci i njihovim obiteljima,
- djeca su rjeđe bolesna,
- te prisnija, gotovo obiteljska atmosfera obrta.
Čuvanje djece može biti i vikend posao, ovisno o potrebama roditelja. Pročitajte zašto je dobro imati vikend posao.
Kakva vam je suradnja s državnim tijelima?
Ono je zaduženo za donošenje zakonskih propisa vezanih uz djelatnost dadilje, te za inspekcijski nadzor nad obrtima za čuvanje djece u RH.
Hrvatski zavod za socijalni rad, kroz svoje podružnice, zadužen je za donošenje konačnog rješenja za obavljanje djelatnosti dadilje.

Hrvatski zavod za socijalni rad, državna djeca, rad s djecom, Hrvatska udruga dadilja; Izvor: socskrb.hr
Zatim, vođenje Registra osoba koje obavljaju djelatnost dadilje, vođenje Imenika dadilja i Imenika pomoćnih dadilja te za provođenje stručnog nadzora.
Tako da na njihovim stranicama svi zainteresirani roditelji za smještaj djece u obrtima mogu naći popis svih obrta u RH.
HUD je aktivno sudjelovao u izradi Zakona o dadiljama, Pravilnika o uvjetima prostora i opreme, te Programa osposobljavanja za poslove dadilje.
Lobirali smo i zalagali se za određene strukovne pogodnosti, kao što je oslobađanje od PDV-a, a velik dio rada Udruge bio je posvećen međusobnom povezivanju dadilja obrtnica.
Suradnja s nadležnim ministarstvom je zadovoljavajuća.
No, iako nam je kroz svih ovih dvanaest godina, od postojanja Zakona o dadiljama, tu suradnju usporavalo često mijenjanje osoblja zaduženog za pitanja djelatnosti dadilje i promjena ministara.
Recite više o obrtima za djelatnost dadilja!
Obrti dadilja rade prema Zakonu o dadiljama. Želite li otvoriti obrt za djelatnost dadilje to možete u svom vlastitom stambenom prostoru ili u iznajmljenom, poslovnom prostoru.

Dadilje, grupna fotografija; Izvor: Hrvatskaudrugadadilja.hr
Trenutno je aktivno oko 230 takvih obrta u RH. Prije otvaranja obrti moraju adekvatno opremiti prostor i zadovoljiti minimalne uvjete.
Oni su propisani Pravilnikom o uvjetima prostora i opremljenosti prostora odgovarajućom opremom i ostale uvjete propisane Zakonom.
Tako primjerice minimalan prostor koji dadilja treba imati iznosi 4m2 po djetetu, i to se odnosi samo na prostor u kojem se djeca igraju, jedu i spavaju.
Propisan je i ključ koji određuje broj djece i dadilja. Ako dadilja radi sama, istovremeno može skrbiti o maksimalno šestero djece.
Ima li adekvatan prostor može još zaposliti pomoćnu dadilju i tada je maksimalan broj djece osam. Zaposli li drugu dadilju taj broj iznosi dvanaest.
Dvanaest je maksimalan zakonski broj djece o kojem dadilja obrtnica može skrbiti istovremeno, bez obzira na broj zaposlenih dadilja ili veći prostor od minimalnog.
Dadiljama koje žele raditi u domu roditelja, s djecom tih roditelja, Zakon o dadiljama omogućava otvaranje obrta. Za sada u RH samo tri dadilje rade u domu roditelja, i sve tri su u Zagrebu.

Obrt za čuvanje djece, djeca, dadilja, babysitterica, teta čuvalica; Izvor: Unsplash.com
Dnevna rutina obrta za čuvanje djece je slična onoj u vrtićima, većina obrta radi od 7- 17 h, uz pojedine iznimke gdje zbog specifičnih potreba roditelja obrti rade duže ili u dvije smjene.
Je li Zakon o dadiljama funkcionalan?
Zakon o dadilja je funkcionalan i omogućuje nam legalan rad s djecom.
Roditeljima pruža sigurnost i saznanje da se s djecom postupa po pravilima struke i da brinemo za rast, razvoj i interese svakog pojedinog djeteta.
Zakon je na snazi od travnja 2013. godine. Jedna od uloga HUD-a je biti spona između nadležnih institucija i dadilja obrtnica.
Nakon dvanaest godina rada obrta dadilja u RH i stečenih iskustava uočili smo potrebu za revizijom Zakona o dadiljama.
O tome smo kontaktirali mjerodavno ministarstvo, pa očekujemo i konkretne pomake u tom smjeru kako bi rad dadilja dobio još više na kvaliteti, održivosti i profesionalnosti.
Rad od kuće donosi određene izazove sa sobom. Pročitajte više o kakvim se sve izazovima radi.
S kakvim izazovima se susrećete?
S najviše izazova dadilje se susreću prilikom otvaranja obrta.

Dadilja, obrt, otvaranje obrta, žene, muškarci, djeca; Izvor: Hrvatskaudrugadadilja.hr
Cjelokupni sustav je spor, pa vrijeme koje je potrebno da dadilja pokrene svoj obrt traje pola godine ili duže što zna staviti dadilje u težak financijski položaj.
Često imamo problema kod utvrđivanja prostornih uvjeta, jer nadležni uredi državne uprave koji su zaduženi za izdavanje rješenja nisu usklađeni na razini Hrvatske.
Nerijetko dadilje iz različitih županija dobivaju različite upute oko potrebnih potvrda, atesta i slično, što dodatno otežava i produžuje početak rada obrta.
Jednom kada krenete sa radom stvari su puno bolje.
Najveću nesigurnost nam predstavlja donošenje novih ili promjena postojećih zakona i pravilnika koje nisu vezani uz naš Zakon o dadiljama.
No, nekim dijelom se odnose na našu struku, tako da trebamo stalno paziti da nam ne promaknu neke nove zakonske promjene.
Kakvo je zanimanje dadilje?
Zanimanje dadilja je zahtjevan i višeslojan posao.
Dadilja obrtnica svakodnevno radi s djecom, planira i provodi aktivnosti i igre za djecu, brine o njihovim potrebama, higijeni, prehrani, nabavlja namirnice i sve materijale potrebne za rad s djecom.
Zatim, blisko surađuje s roditeljima, kolegicama i lokalnom samoupravom.

Skupština. lokalna samouprava, suradnja; Izvor: Hrvatskaudrugadadilja.hr
Pored toga, ona brine o kompletnom poslovanju obrta, o prostoru u kojem radi, o propisima i zakonima vezanim za struku, o dokumentaciji vezanoj za obrt i djecu.
Da bi sve to mogla kvalitetno odraditi treba biti dobro organizirana i predana svom poslu.
Najvažnije je da svaka dadilja bude svjesna koliko je rad sa djecom odgovoran posao i koliko je važno da ga obavlja s puno ljubavi i strpljenja.
Zanimanje dadilje je pretežito žensko zanimanje. Međutim, imamo nekoliko obrta čiji vlasnici ili suvlasnici su muške osobe i djeca ih obožavaju.
U praksi imamo kombinacije gdje zajedno rade supružnici ili gdje majka vodi obrt dadilja zajedno sa sinom ili s kćerkom.
Obrazovanje za dadilju?
Dadilja stječe stručnu osposobljenost završavanjem Programa osposobljavanja za poslove dadilje koji provode ovlaštene ustanove za obrazovanje odraslih. To su najčešće pučko otvorena učilišta.
Odgojiteljice ne moraju proći ovo osposobljavanje. Trenutno je u procesu izrade novi Program osposobljavanja za dadilje koji će biti usklađen s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom.

Obrazovanje, stručnost, vještine, suosjećanje, toplina, strpljenje, razumijevanje; Izvor: Unsplash.com
Nakon što završi Program osposobljavanja dadilja može otvoriti svoj obrt ili raditi kao druga dadilja u obrtu.
Naša udruga potiče dadilje na dodatne edukacije i stručno usavršavanje kako bi osigurale što kvalitetniji rad s našim mališanima.
Dadilje u svojim obrtima provode aktivnosti s djecom ovisno o svojem obrazovanju i mogućnostima.
Zatim uz klasično čuvanje djece neke dadilje nude dodatne programe kao što su učenje stranog jezika, sportski, Montessori ili Waldorfski program i slično.
Prednosti obrta za čuvanje djece

Kontakt podaci; Izvor: Hrvatskaudrugadadilja.hr
Imate li planove , projekte u pripremi?
Udruga je živo tijelo i uvijek ima nekoliko projekta na kojima se radi. Trenutno organiziramo Susret dadilja obrtnica koji će se održati 20.9.2025. u Rijeci.
Na susretima se okupi oko 50-60 dadilja obrtnica iz cijele Hrvatske. Susret koristimo za upoznavanje novih dadilja, razmjenu iskustva i održavanje kontakata među dadiljama.
U sklopu Susreta organiziramo edukacije i radionice kao i zabavne sadržaje, pa nam to dođe i kao team building. Stoga se veselimo novom susretu u Rijeci.
Zahvaljujemo gospođi Danijeli na intervjuu i svim korisnim i vrijednim informacijama koje smo saznali.
Ako se vidite u ulozi osobe koja pruža sigurnost, osmijehe i podršku djeci dok roditelji rade, pretražite otvorene oglase za posao dadilje i napravite prvi korak prema toj važnoj i lijepoj karijeri.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->