Povišica: kako do nje i koliko tražiti

Povišica: kako do nje i koliko tražiti

Reading Time: 6 minute

Povišica je povlastica koju trebate zaslužiti. No, većina zaposlenika čeka svog poslodavca da napravi prvi korak.

No, pregovore oko plaće i dodataka možete pokrenuti vi. Nemojte gubiti vrijeme i preuzmite situaciju u svoje ruke.

Ako radite već neko vrijeme u novoj tvrtki vrijeme je da pogledate unazad svoj rad. Istaknuli ste se radom, svojim kvalitetama i vještinama.

Pročitajte članak o važnosti vještina u poslovnom svijetu. U svim tim slučajevima vam neće biti problem doći do povišice.

Također, ako ste imali uspješnu reviziju učinka ili ste nedavno preuzeli dodatne odgovornosti, možda imate dovoljno razloga da tražite povišicu.

Razuman iznos povišice

Što se smatra razumnom povišicom obično ovisi o percepciji osobe koja je prima. Tvrtke obično zaposlenicima nude povećanje plaće od 3-5% u prosjeku.

Povišica Google Pay

Izvor: Unsplash; Tema: Povišica Google Pay

Čak i ako vam se ovaj raspon ne čini kao razumna povišica, imajte na umu da se dosljedna povećanja plaća mogu zbrajati tijekom vremena.

Na taj način vam osiguravaju veći prihod od onoga koji ste primali kada ste počeli raditi u tvrtki.

Povišica i kako je tražiti

Pročitajte kako tražiti povišicu od šefa. Također, možete saznati kako doći do iznosa kojeg smatrate prikladnim za svoje poslovne uvjete.

Neka vam cilj bude doći do plaće koju zaslužujete!

1) Zapišite svoja postignuća

Svoja postignuća možete pisati istom metodom kojom pišete svoja znanja i vještine u životopisu. Zapišite svoje vrijednosti i na koje načine pridonosite svom timu.

Ukažite mu to na konkretnim primjerima iz prakse i slučajevima kroz koju ste prošli radeći u njegovoj tvrtki.

Vrlo je važno da si poslodavac (šef) može vizualizirati vaš trud, rad i postignuća. Rijetki će vidjeti te vrline ako ih jasno ne istaknete.

Idealno bi bilo kada biste na vrijeme počeli voditi svoj osobni dnevnik značajnih postignuća.

U njemu biste trebali pisati sve relevantno, od samih početaka rada. Što ste sve tvrtki pridonijeli od svog prvog radnog dana.

Šef, postignuća, povišica

Izvor: Unsplash; Tema: Šef, postignuća, povišica

Opišite svoj napredak kroz godine. Posebno se računaju neki opipljivi rezultati. Poslodavci najviše vole kada im uštedite novac ili povećate prodaju i prihode.

No, dobro prolaze i kada doprinesete boljoj organizaciji u tvrtki, povećate komunikaciju i smanjite stres među kolegama.

Pročitajte kakvu važnost ima neverbalna komunikacija na radnom mjestu.

Predlažemo da napravite prezentaciju u kojoj ćete navesti pet, šest svojih glavnih postignuća. Što novija, to bolje. Detaljno ih opišite i dodajte infografiku.

Dodajte sva dodatna obrazovanja, seminare, konferencije i certifikate koje ste u međuvremenu završili i stekli.

Za kraj, predlažemo da dodate mailove i bilješke vaših klijenata koji su zadovoljni vašim radom.

Tada krenite u akciju povećanja plaće i zatražite povišicu. Svaki odgovoran šef bi trebao dobro reagirati na takvu prezentaciju. Jer:

Zapamtite – vaše povećanje plaće temelji se na vašem doprinosu tvrtki.

Poslodavca ne zanima imate li financijskih poteškoća, spremate li se u neke izdatke poput kredita ili vjenčanja. Jedino ih zanima vaš doprinos tvrtki.

Povišica, ured, doprinos tvrtki

Izvor: Unsplash; Tema: Povišica, ured, doprinos tvrtki

2) Pazite na tajming

Kada želite povišicu, važno je pitati je u pravo vrijeme. Određivanje vremena može značajno utjecati na to hoćete li uspjeti ili ne.

Evo kada biste trebali razmisliti o traženju povišice:

Nakon isteka prvih šest mjeseci: Najbolje je pričekati da u sadašnjoj tvrtki radite najmanje šest mjeseci prije nego što zatražite povišicu.

Čekajući ovoliko vremena, možete pokazati svoje vrijedne doprinose i cjelokupnu vrijednost koju imate za tvrtku.

Kada vaša tvrtka doživi uspjeh: Veća je vjerojatnost da ćete dobiti povišicu dok tvrtka ostvaruje profit.

Povećanje prihoda daje više financijskog prostora za raspodjelu zaposlenicima.

Ako veliki posao ili projekt propadne, na primjer, nije najzgodniji trenutak za traženje povišice jer će tvrtka vjerojatno tražiti kako smanjiti troškove.

Nakon dovršetka važnog projekta: Ako ste upravo dovršili važan projekt koji uspješno pokazuje vaš doprinos tvrtki, pravo je vrijeme da od svog šefa zatražite povišicu.

Pokazali ste da ste kvalitetan radnik, naporno radite i da imate razvijenu radnu etiku.

Pregled rada: Sve više tvrtki uvodi sustavni razgovor poslodavca sa zaposlenicima. Cilj ovakvih razgovora i pregleda rada je da se vidi kakva je situacija. Jesu li poslodavac i zaposlenik zadovoljni.

Plaća, euri

Izvor: Unsplash; Tema: Plaća, euri

Prvo saznajte kada će se održati taj razgovor.  Zatim zatražite povišicu prije tog razdoblja. Time si dajete šansu da poslodavac u miru pregleda vaš zahtjev za povišicu.

Ako te i propustili to razdoblje, svejedno će vas poslodavac imati u vidu za sljedeći put.

Kada je šef dobre volje: Možda vam to ne zvuči kao nešto na što trebati paziti, ali je vjerojatnije da ćete bolje proći ako priđete dobro raspoloženom šefu.

3) Budite profesionalni

Priđite svom šefu sa stilom ponašanja kao da ste dvije stranke koje pokušavaju postići dogovor. Zamislite taj razgovor kao pregovor s klijentom. Smireno tražite prikladno rješenje za vašu situaciju.

Dodatno, donosimo vam članak o pregovorima o prvoj plaći. Na što sve trebate pripaziti. Pročitajte!

Na sastanak donesite isprintanu prezentaciju s uspjesima. Šef će moći pratiti točke razgovora. Vizualno bi najbolje izgledalo kada bi zahtjev za povišicom istaknuli na vrhu stranice.

Jedna stvar koja je uvijek važna – nikada se ne uspoređujte s kolegama i suradnicima. Također, iako pričate o postignućima, budite skromni.

Nemojte krenuti u samohvalu. Ako šef ne reagira dobro, nikako nemojte prijetiti otkazom. Donosimo i neke informacije vezane uz otkaze.

Povišica, otkaz

Izvor: Unsplash; Tema: Povišica, otkaz

4) Kako pregovarati o povišici

Iako je razumno tražiti povišicu koja odražava vašu radnu etiku, važno je slijediti određene pristupe i najbolje prakse. Na taj način možete doći do najboljeg ishoda.

Kada tražite povišicu, morate razumjeti zašto zaslužujete povišicu i kako je ispravno ispregovarati.

Upotrijebite ove korake kako biste lakše pregovarali o povišici:

  • Razmislite zašto zaslužujete povišicu: Ovaj korak ste napravili pri izradi prezentacije.
  • Koji vam je željeni iznos plaće: Baš kao što biste trebali istražiti prosječne plaće u svojoj profesiji prije prihvaćanja novog radnog mjesta, također je važno istražiti povišice plaća u vašoj djelatnosti.

Pravilnim istraživanjem možete uvidjeti jeste li pošteno plaćeni i pomaže vam da odlučite o konkretnoj cifri koju ćete prezentirati svom šefu u pregovaranju oko povišice.

Obavezno istražite prosječnu plaću za ljude na vašem položaju i u industriji s istom razinom iskustva. Zatim odredite željeni iznos.

Obično je prikladno tražiti povišicu od 10% više od onoga što trenutno zarađujete. No, kako smo spomenuli, u realnosti to može biti i 5%.

Pregovori u tvrtki

Izvor: Unsplash; Tema: Pregovori u tvrtki

Što ako vas šef odbije

Moguće je da vam šefe neće prihvatiti prijedlog za povećanje plaće. Ponekad je razlog jednostavan  – nema dovoljno novaca. Tada pokušajte napraviti neke promjene.

Tražite povećanje odgovornosti na poslu. S vremenom bi vaš šef mogao promijeniti mišljenje ako vas vizualizira na višoj razini. U tom slučaju biste radili odgovorniji posao za istu plaću.

Moguće da će vam takva situacija izazvati loše osjećaje. Jer, umjesto više novaca, dobijete više posla. No, zapravo se radi o dobroj strategiji gradnje budućnosti u tvrtki.

U tom slučaju možete ponoviti upit za povišicu nakon šest mjeseci.

Drugi način je da pitate šefa za upute što da napravite kako biste u bližoj budućnosti dobili povišicu. Ako vam da te upute, morate sve navedeno i učiniti.

Pokažite da ste potpuno predani, angažirani i želite napredovati i unaprijediti rad tvrtke. Nakon određenog vremena ponovite upit za povišicu.

Šef vam je na sva pitanja rekao ne? Nemojte ulaziti i daljnje rasprave i pregovore. Jednostavno se zahvalite i izađite iz prostorije.

Nakon svega razmislite. Je li bolja odluka ostati u tvrtki ili krenuti dalje. Pogledajte naše ideje za vaš novi posao.

Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !

Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.

Registriraj se ->

Preuzmi aplikaciju