Zaštita na radu: čemu služi?
Zaštita na radu: čemu služi?

Zaštita na radu u Hrvatskoj obuhvaća sustav mjera, aktivnosti i postupaka osmišljenih za osiguravanje sigurnosti i zdravlja radnika na radnom mjestu.
Time se vrlo efikasno smanjuje rizik od ozljeda i bolesti povezanih s radnim uvjetima. Zdravlje i sigurnost na radnom mjestu uvijek će biti važna tema za sve koji su danas u poslovanju.
Također, provođenje kvalitetne zdravstvene i sigurnosne politike od velikog je značaja za organizaciju bez obzira na njenu veličinu ili sektor.
Sadržaj
Što je zaštita na radu?

Zaštita na radu, sigurnost, kacige; Izvor: Unsplash.com
Na svakom radnom mjestu potrebna je određena razina zaštite i sigurnosti. Iz tog poslodavci moraju pristupiti sigurnosti sveobuhvatno, s naglaskom na zdravlje i dobrobit radnika.
Takav pristup zaštiti uključuje detaljnu identifikaciju, procjenu i kontrolu svih potencijalnih rizika specifičnih za radno mjesto.
Cilj zaštite na radu je smanjenje opasnosti, bolesti i štetnih učinaka na radnika.
U okviru zaštite na radu analizira se cijelo radno okruženje – od fizičkih i kemijskih uvjeta do ergonomskih i psihosocijalnih čimbenika.
Važno je da se otkriju potencijalni izvori opasnosti, štetnosti ili opterećenja.
Ozljede na radu u Hrvatskoj
Centar za zaštitu na radu procjenjuje da se godišnje u Hrvatskoj ozlijedi više od dvadeset tisuća radnika.

Ozljeda na radu; Izvor: Unsplash.com
Nadodaju da je broj ozlijeđenih vjerojatno manji, ali se u obzir uzimaju poslodavci koji, zbog nekih razloga, ne prijavljuju ozljede svojih zaposlenika.
Ozlijeđeni zaposlenici se prijavljuju Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, ispunjavanjem i dostavljanjem tiskanice OR – Prijava o ozljedi na radu.
Smrtne ozljede na radu u Hrvatskoj
Inspektori rada za nadzor u području zaštite na radu napravili su 2022. godine 720 inspekcijskih nadzora. Povod su bile ozljede osoba na radnom prostoru, odnosno prostorima poslodavaca.
U te nadzore je uključeno 65 nadzora povodom prijavljenih smrtnih događaja, 521 nadzora povodom ozljeda zbog kojih je radniku ili osobi na radu pružena hitna medicinska pomoć.
U ovim potonjim zaposlenik je zadržan na liječenju u zdravstvenoj ustanovi. Uključenih su i 134 nadzora ozlijeđenih osoba koje nisu zadržane na liječenju u zdravstvenoj ustanovi.

Slomljena ruka, ozljeda, zaštita na radu; Izvor: Unsplash.com
Čak 38 radnika stradalo prilikom obavljanja poslova.
Od navedenih 65 osoba kod kojih je utvrđena smrt na prostorima poslodavaca, šest nisu bili radnici. 22 zaposlenika umrlo je na prostorima poslodavaca, ali od posljedica bolesti.
No, ipak, 38 zaposlenika smrtno je stradalo prilikom obavljanja poslova.
Odgovornost poslodavca
Poslodavac mora voditi računa o sigurnosti i zdravlju na radnom mjestu.
Zakonom o zaštiti na radu i propisima donesenima na temelju toga Zakona propisane su obveze poslodavca u provođenju zaštite na radu.
Poslodavac ima punu odgovornost paziti na organizaciju i provedbu zaštite na radu. Pritom mora voditi računa o prevenciji rizika.
Radnici moraju imati dostupne informacije i biti obavještavani o promjenama i novostima povezanima sa zaštitom na radu.
Također, moraju biti osposobljeni za provođenje sigurnosti i imati pristup sredstvima za rad. Zaštita na radu nije dodatna odgovornost.

Ozlijeđena ruka na radnom mjestu; Izvor: Unsplash.com
Ona je dio same organizacije rada i izvođenja radnog postupka.
Poslodavac mora osigurati radnicima najveću moguću razinu zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, te snositi troškove organizacije i provedbe zaštite na radu.
Važno je paziti na sve radnike, no posebno se ističu osjetljive skupine kojima je poslodavac obvezan osigurati posebnu zaštitu na radu.
Tu se radi o maloljetnim zaposlenicima, trudnicama, zaposlenicama koje su nedavno rodile, zaposlenice koje doje. Zatim, zaposlenici koji boluju od profesionalnih bolesti.
Također, oni kod kojih je utvrđena smanjena i preostala radna sposobnost ili postoji neposredni rizik od smanjenja radne sposobnosti.
Pročitajte više o
Poštovanje važnih odredbi
Posebno su važne odredbe koje proizlaze iz odredbi Zakona o zaštiti na radu.
Radi se o sljedećim odredbama:

Ukliještena kralježnica, računalo, sjedenje; Izvor: Unsplash.com
1) Procjena rizika
Poslodavac procjenjuje rizik na radnom mjestu, izrađuje dokument procjene rizika. Dokument se naknadno izmjenjuje i dopunjava.
Njime se procjenjuje štetnost, opasnost i napor u smislu nastanka ozljede na radu za zaposlenika. Procjenjuje se može li doći do profesionalne bolesti koje mogu biti štetne za sigurnost i zdravlje.
Na temelju procjene rizika poslodavac provodi preventivne mjere.
2) Rad na siguran način
Zaposlenici moraju biti osposobljeni za rad na siguran način.
Ono se provodi u skladu s odredbama Pravilnika o osposobljavanju iz zaštite na radu i polaganju stručnog ispita.
Osposobljavanje zaposlenika provodi se prema programu osposobljavanja koje se temelji na procjeni rizika.
Važno je da budu obuhvaćene sve potencijalne opasnosti, štetnosti i napori koji su utvrđeni procjenom rizika te načine otklanjanja.

Slomljena noga; Izvor: Unsplash.com
3) Posebni uvjeti rada
Poslodavci imaju obveze u vezi s poslovima s posebnim uvjetima rada. Naime, zaposlenici koji obavljaju poslove s posebnim uvjetima rada, moraju ispunjavati posebne uvjete.
Oni se odnose na životnu dob, spol, stručnu sposobnosti, zdravstveno, tjelesno i psihičko stanje. Uvjeti rada moraju biti sukladne odredbama Pravilnika o poslovima s posebnim uvjetima rada.
4) Zdravstvena zaštita
Poslodavac ima dužnost zaposleniku osigurati zdravstvenu zaštitu primjerenu rizicima za sigurnost i zdravlje kojima je izložen na radu.
Zaštitu uređuju propisi koji uređuju mjere zdravstvene zaštite u vezi s radom. Uz to, poslodavac je obvezan radniku, jednom u pet godina, na njegov zahtjev osigurati zdravstveni pregled.
Pročitajte više o važnosti mentalnog zdravlja na radnom mjestu.
5) Pružanje prve pomoći

Pružanje prve pomoći na radnom mjestu; Izvor: Unsplash.com
Poslodavac mora znati organizirati i osigurati pružanje prve pomoći zaposlenicima i drugim osobama u poslovnim prostorima.
Dužan je pružiti hitnu medicinsku pomoć ili prijem u zdravstvenu ustanovu.
Na prvih 50 radnika jedan radnik mora biti osposobljen za pružanje prve pomoći.
Zatim, na svakih sljedećih 50 radnika po još jedan radnik. Poslodavac mora pismenim putem obavijestiti osposobljene zaposlenike za pružanje prve pomoći.
Također, mora obznaniti i sve ostale radnike o radnicima koji su osposobljeni i imenovani za pružanje prve pomoći.
Pročitajte više o najtraženijim i deficitarnim radnim mjestima.
6) Zaštita od požara, evakuacija i spašavanje
Svaki radni prostor mora biti osiguran, s planom evakuacije i spašavanja. Poslodavac je dužan poduzeti mjere zaštite od požara i spašavanja zaposlenika.

Oznaka za izlaz; Izvor: Unsplash.com
Nužno je i odrediti radnike koji će provoditi mjere te osigurati pozivanje i omogućiti postupanje javnih službi nadležnih za zaštitu od požara i spašavanje.
7) Prevencija stresa na radu
Poslodavac mora štitit zaposlenike od stresa i provoditi prevenciju stresa na radu ili u vezi s radom.
Posebno ako je uzrokovan čimbenicima kao što su sadržaj rada, organizacija rada, radno okruženje, loša komunikacija i međuljudski odnosi.
Pročitajte više o stresu na radnom mjestu i zaštite se od njega.
8) Sigurnosne obavijesti i znakovi
Na svakom radnom mjestu moraju biti postavljeni sigurnosni znakovi, na vidljivim mjestima. Ponekad ni ti natpisi nisu dovoljni.
U tim situacijama poslodavac mora postaviti pisane obavijesti i upute o načinu korištenja sredstava rada, opasnih kemikalija, bioloških štetnosti, te izvora fizikalnih i drugih štetnosti na radu.
9) Zabrana sredstava ovisnosti

Oznaka zabranjeno pušenje, sigurnost i zdravlje na radnom mjestu; Izvor: Unsplash.com
Poslodavac mora zaštititi nepušače, zabraniti pijenje alkohola i uzimanje drugih sredstava ovisnosti.
Radnik u vrijeme rada ne smije biti pod utjecajem alkohola i drugih sredstava ovisnosti.
Ta sredstva se niti ne smiju unositi na mjesto rada. Ta zabrana mora biti praćena prikladnim mjerama.
10) Čuvanje evidencija i isprava
Poslodavac mora voditi računa o evidencijama o osposobljavanju za rad na siguran način.
Zatim, o poslovima s posebnim uvjetima rada, strojevima i uređajima s povećanim opasnostima, opasnim radnim tvarima koje se proizvode, prerađuju ili koriste.
Također, o ozljedama na radu, profesionalnim bolestima i nezgodama na radu.
Ozbiljnost u pristupu
Važno je da svi poslodavci ozbiljno pristupe ovoj temi, a isto tako i zaposlenici.
Saznajte koje elemente mora imati savršen poslodavac i posao i kako doći do tog cilja.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->