Životopis: 12 najčešćih pogrešaka (i kako ih izbjeći)

Životopis: 12 najčešćih pogrešaka (i kako ih izbjeći)

Reading Time: 6 minute

Životopis vas predstavlja poslodavcima. Njime ostavljate prvi dojam. Pokazujete radno iskustvo, obrazovanje i vještine i dajete poslodavcu razlog da vas zaposli.

Postoje neke smjernice koje možete slijediti kako biste napisali dokument kojim ćete ostaviti dobar dojam na poslodavca. Važno je znati kako privući pažnju čitatelja.

Pročitajte kako vas životopis može dovesti do razgovora za posao.

U ovom članku navodimo 12 uobičajenih pogrešaka pri pisanju. Donosimo savjete kako pripremiti dobro napisan, iscrpan životopis za traženje posla.

Pogreške, životopis

Pogreške, životopis

16 pogrešaka i kako ih izbjeći

Ako u životopis napišete da “tećno” govorite engleski ili da ste “marlivi” i takav životopis pošaljete, moguće da će vas poslodavac shvatiti neozbiljno.

Pročitajte 16 uobičajenih pogrešaka koje na koje nailazimo u životopisu. Donosimo savjete koji će vam pomoći da sastavite visokokvalitetan dokument:

1) Napišite cilj koji želite postići

Cilj pisanja životopisa pišete kao izjavu kratkog formata. Njome objašnjavate što želite postići u svojoj karijeri. U životopisu se cilj naziva profesionalni sažetak.

Poslovni ciljevi

Poslovni ciljevi

Profesionalni sažetak opisuje vaše jedinstvene kvalifikacije. Njih pokazujete željenom poslodavcu, opisujete kakve promjene i doprinos koji želite dati novoj tvrtki.

Iz svih navedenih razloga, nemojte preskočiti pisanje profesionalnog sažetka. Objasnite poslodavcu svoj poslovni cilj.

2) Opisivanje nepovezanog radnog iskustva

Prilikom pisanja životopisa navedite radno iskustvo koje se odnosi na novu poziciju. Pružite relevantne informacije o svom radnom iskustvu. Time pokazujete da ste kvalificirani za posao.

Ako prelazite na novu industriju ili poziciju, usredotočite se na popis vještina ili postignuća koja ističu vaše prenosive vještine, a ne na poslovne odgovornosti koje ste imali u drugim ulogama.

Na primjer, ako se prijavljujete radno mjesto u korisničkoj službi, ali imate iskustva kao blagajnik, upotrijebite svoj životopis da objasnite kako ste komunicirali s klijentima na tom položaju.

Ako nemate puno radnog iskustva, pročitajte kako napisati životopis za pripravnike.

3) Navođenje premalo podataka

Za svaki posao u svom životopisu uključite dovoljno detalja i što jasnije objasnite na koji način ste doprinijeli tvrtki.

Izbjegnite pogreške, pisanje životopisa

Izbjegnite pogreške, pisanje životopisa

Nastojte navesti pet točaka o svojim odgovornostima i postignućima na trenutnom ili posljednjem položaju. Za sve druge poslove u svom životopisu napišite tri točke.

Ova razina detalja pokazuje vašu kompetentnost i profesionalnost.

Kada pišete o svom radnom iskustvu, upotrijebite glagole radnje da započnete svaku točku, nakon čega slijedi učinak ili rezultat svake radnje.

Također možete koristiti kvantitativne podatke, kao što su postoci i iznosi u eurima, kako biste pružili više pojedinosti u odjeljku o svom iskustvu.

Neprikladna količina teksta i informacija u životopisu može najprije utjecati na njegov izgled, ali i na kvalitetu.

Ako životopis na prvi pogled izgleda pusto s malo teksta, djelovat će da nemate puno iskustva i vještina. No, ako zagušite životopis s tekstom, on neće samo djelovati bogato, već i naporno za čitanje.

4) Preporuke su važne

Mnogi poslodavci traže preporuke, no ti podaci se ne moraju uključiti u životopis.

Poslodavci obično traže preporuke kasnije u procesu zapošljavanja, nakon što pregledaju životopise kandidata.

Preporuke, životopis

Preporuke, životopis

Dodajte preporuke samo kada vas potencijalni poslodavac izričito traži da te informacije uključite u životopis. U suprotnom, možete izraditi zaseban dokument za svoje reference.

U ovom dokumentu upotrijebite isto zaglavlje, font i stil kao u svom životopisu kako biste održali koheziju među materijalima za prijavu.

Pročitajte koga možete tražiti pismo preporuke

5) Navođenje nebitnih vještina

Iako vjerojatno imate raznolik skup vještina, upotrijebite svoj životopis za ciljanje vještina povezanih s novim poslom.

Mnogi poslodavci daju popis vještina u opisu posla, stoga pažljivo pročitajte objave kako biste bili sigurni da u svoj životopis uključujete relevantne vještine.

Na primjer, ako oglas za posao traži kandidate koji imaju iskustva u korištenju određenog softvera, možete navesti prijavu kao vještinu u svom životopisu.

Navođenje relevantnih vještina pokazuje poslodavcima da imate tehničke sposobnosti i karakterne osobine za koje bi pridonijele tom radnom mjestu.

Pročitajte više o važnosti vještina u procesu traženja posla.

Vještine, komunikacija, timski rad

Vještine, komunikacija, timski rad

Pri odabiru osobnih vještina za navođenje u svom životopisu, ključno je odabrati one koje su relevantne za poziciju na koju se prijavljujete.

To mogu biti vještine kao što su komunikacijske vještine, timski rad, vođenje projekata, rješavanje problema, analitičke sposobnosti.

Zatim, prilagodljivost, organizacijske vještine, samostalnost, kreativnost i upravljanje vremenom.

6) Isti životopis za sve prijave

Ovakva odluka je vjerojatno najveća greška pri pisanju i slanju životopisa.

Kada podnosite više prijava za posao, prilagodite svoj životopis za svaki posao kako biste poslodavcima pokazali zašto ste najbolji kandidat za tu određenu ulogu.

Definitivno možete izraditi predložak životopisa, kopirati ga i koristiti za svaki novi posao na koji se prijavljujete.

U prilagođeni životopis možete uključiti određene ključne riječi i fraze iz opisa posla, što može pomoći vašem životopisu da prođe sustav za pregled pristiglih prijava.

7) Zastarjeli podaci za kontakt

Kontakt podaci, životopis

Kontakt podaci, životopis

Podaci za kontakt uvijek moraju biti ažurirani. Stavite adresu e-pošte koju često pregledavate. Ako ste nedavno promijenili adresu, stavite onu aktualnu.

Ukratko, jasna je važnost pružanja točnih podataka za kontakt.

8) Opisivanje radnih obaveza

Nemojte preskočiti ovaj dio. U odjeljku o radnom iskustvu navedite informacije o svojim radnim dužnostima i postignućima na trenutnom/prošlom radnom mjestu.

Vaša su postignuća jedinstvena nastojanja koja mogu pomoći poslodavcima da shvate vašu vrijednost kao zaposlenika. Time se razlikujete od ostalih kandidata.

Nastojte povezati svaku radnu dužnost ili zadatak s postignućem. Na taj način pokazujete jasan radni učinak.

9) Izrada kratkog ili dužeg životopisa

Poslodavci često brzo procjenjuju kandidate, a dugačak životopis može ih odvratiti od pregledavanja vaše prijave. Životopis treba biti na jednoj stranici.

To je dovoljno mjesta da istaknete najvažnije detalje o svom iskustvu i vještinama.

Životopis, dokument, jedna stranica

Životopis, dokument, jedna stranica

Ako imate više od 10 godina relevantnog radnog iskustva, možete dodati drugu stranicu svom životopisu kako biste opisali svoje opsežne kvalifikacije.

Slično tome, poslodavci mogu smatrati da kandidati sa životopisima kraćim od jedne stranice nemaju dovoljno iskustva za to radno mjesto.

Ako ste nedavno diplomirali ili imate ograničeno profesionalno iskustvo, razmislite o dodavanju pojedinosti o svom obrazovanju, stažiranju, volonterskom radu ili izvannastavnim aktivnostima.

Opišite kako su vas ta iskustva pripremila za novu poziciju.

Pročitajte više o studentskim poslovima u intervjuu sa studenticom Lorom Čavlinom.

10) Pogreške u gramatici i formatu

Prije nego što pošaljete svoj životopis poslodavcima, pažljivo ga pregledajte ima li pravopisnih, gramatičkih ili interpunkcijskih pogrešaka.

Slanje dobro napisanog životopisa poslodavcima pokazuje profesionalnost i stvara pozitivan dojam.

Možete koristiti softver za obradu teksta ili internetske aplikacije koje će vam pomoći sa lekturom.

Možete zamoliti prijatelja ili člana obitelji da pročita vaš životopis jer bi mogli primijetiti pogreške koje ste možda propustili.

Gramatika, lektoriranje, format

Gramatika, lektoriranje, format

Slično tome, provjerite jeste li svoj životopis oblikovali u logičnom stilu s čitljivim fontovima i razmakom. Neki uobičajeni fontovi za životopis uključuju Times New Roman, Arial ili Georgia.

Izbjegavajte korištenje svijetlih boja ili grafike. Takvim oblikovanjem biste mogli skrenuti fokus s vaših vještina i kvalifikacija na nevažno.

11) Neprofesionalna e-pošta

U zaglavlju svog životopisa navedite profesionalnu adresu e-pošte, poput one s vašim imenom i prezimenom ili njegovom varijacijom.

Kada koristite profesionalnu adresu e-pošte, vaš životopis izgleda formalno.

12) Korištenje žargona ili klišeja

Korištenje strukovne terminologije, klišeja ili drugog vokabulara koji se ponavlja može umanjiti relevantne informacije koje dajete u svom životopisu.

Umjesto toga, koristite specifičan, djelotvoran jezik kako biste opisali svoje iskustvo i kvalifikacije.

Objasnite svoje radne dužnosti i postignuća u karijeri jednostavnim jezikom koji će stručnjaci za zapošljavanje lako razumjeti.

Pružanje informacija na jasan, koncizan način može pokazati učinkovitu komunikaciju, što je vrijedna vještina za mnoge poslodavce.

Saznajte kako napisati Europass životopis.

Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !

Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.

Registriraj se ->

Preuzmi aplikaciju