Životopis i komunikacijske vještine
Životopis i komunikacijske vještine
Životopis mora sadržavati cijeli raspon vještina, a najvažnije je istaknuti komunikacijske. Radi se o vještinama koje su nužne u privatnom i poslovnom životu.
Loši komunikatori imaju problema na gotovo svim razinama suradnja. Pročitajte zašto su komunikacijske vještine važne za svakodnevni život i karijeru.
Posjedovanje izvrsnih komunikacijskih vještina ključno je za uspjeh u karijeri:
Uzimajući u obzir važnost ovih vještina, njihovo isticanje u životopisu postaje imperativ za privlačenje pažnje poslodavaca.
Međutim, mnogi se kandidati često pitaju kako najbolje predstaviti svoje komunikacijske sposobnosti na papiru.
Evo nekoliko načina na koje možete istaknuti svoje komunikacijske vještine u životopisu, molbi za posao i razgovoru za posao:
Sadržaj
Životopis i komunikacijske vještine
Dobro napisan životopis je sam po sebi dokaz dobrih komunikacijskih vještina.
Osigurajte da vaš životopis ima učinkovitu i profesionalnu strukturu te da u njemu nema pravopisnih i gramatičkih pogrešaka.
U odjeljku o vještinama možete dodatno istaknuti svoja znanja i sposobnosti komunikacije. Posebno ako se prijavljujete za radno mjesto na kojem su te vještine nužne.
Uključivanje komunikacijskih vještina u životopis vašem poslodavcu pokazuje da imate samopouzdanja i sposobnosti da budete timski igrač, što dovoljno govori o vašoj osobnosti.
Molba za posao i komunikacijske vještine
Vaša molba za posao izvrsna je prilika da razradite svoje komunikacijske vještine. Trebala bi biti kratka, dobro napisana, bez pravopisnih grešaka i prilagođena natječaju za posao na koji se prijavljujete.
Pročitajte kako napisati dobru molbu za posao.
Razgovor za posao i komunikacijske vještine
Razgovor za posao je vaša prva prilika da potencijalnom poslodavcu pokažete svoje komunikacijske vještine.
Pročitajte savjete kako se što bolje prezentirati na razgovoru za posao.
Dođite na razgovor 10-15 minuta ranije, prikladno odjeveni za posao za koji se prijavljujete. Obratite pozornost na neverbalne znakove koje pokazujete govorom tijela.
Pročitajte važnost neverbalne komunikacije na radnom mjestu. Izbjegavajte radnje poput saginjanja ili gledanja u telefon tijekom razgovora za posao.
Gledanje sugovornika u oči, korištenje vještina aktivnog slušanja i pokazivanje samopouzdanja pozitivni su načini komunikacije tijekom razgovora.
Gotovo sve što radite – i na poslu i u životu – oblik je komunikacije.
Sve meke vještine su korisne i primjenjive u mnogim poslovima, no danas je gotovo nemoguće raditi bilo koji posao, a da neke od vještina nisu važne.
Komunikacija je vještina svima potrebna, bilo da se radi o pisanoj ili usmenoj.
Ako vam se čini da vam pisana komunikacija ne ide od ruke, danas se možete poslužiti raznim AI alatima da vam je olakša.
Identificirajući svoje snage i slabosti te redovito prakticirajući dobre navike, možete poboljšati način na koji se povezujete i komunicirate s drugima.
Kako poboljšati komunikaciju?
Uz iskustvo i praksu možete naučiti i poboljšati svoje komunikacijske vještine. Započnite identificiranjem svojih jakih strana, a zatim vježbajte i razvijajte ta područja.
- Promatrajte dobre komunikatore oko sebe: identificirajte pojedince, obitelj i prijatelje koji dosljedno komuniciraju ideje i informacije jasno s poštovanjem, empatijom i povjerenjem.
Promatrajte i bilježite specifične načine na koje komuniciraju s drugima.
- Pitajte bliskog prijatelja ili kolegu za konstruktivnu povratnu informaciju: Da biste dobili objektivno mišljenje, zamolite prijatelja od povjerenja za njihovu iskrenu povratnu informaciju.
Razumijevanje područja poboljšanja komunikacije može vam pomoći da odredite na što se trebate usredotočiti.
- Vježbajte poboljšavanje komunikacijskih navika: možete poboljšati te vještine prakticirajući nove navike koje vas čine boljim komunikatorom.
To može uključivati bolje reagiranje na komunikaciju, podsjećanje na kontakt očima, vježbanje davanja pozitivnih povratnih informacija i postavljanje pitanja u razgovoru.
- Pohađajte radionice ili tečajeve komunikacijskih vještina: postoje online i seminari, kao i oni uživo.
Radionice i tečajevi vam mogu pomoći da postanete bolji komunikator. Obično se sastoje od poduke, igranja uloge, pismenih zadataka i otvorene rasprave.
- Tražite prilike za komunikaciju: tražite prilike na poslu i izvan njega koje od vas zahtijevaju komunikacijske vještine.
To vam može pomoći da održite dobre vještine svježima, a istovremeno vam pruža priliku da vježbate nove vještine.
Učinkovito komuniciranje na radnom mjestu
Iako postoji nekoliko komunikacijskih vještina koje možete koristiti u različitim situacijama, neke komunikacijske vještine su specifične za radno mjesto. Pročitate koje:
1) Budite jasni i sažeti
Ako svoju poruku učinite što jednostavnijom za konzumiranje, smanjujete mogućnost nesporazuma, ubrzavate projekte i pomažete drugima da brzo razumiju vaše ciljeve.
Pročitajte članak u kojem opisujemo praktičnost SMART metode i naučite postaviti ciljeve u karijeri.
Umjesto da govorite u dugim, detaljnim rečenicama, vježbajte prenošenje svoje poruke na njezino temeljno značenje.
Iako je pružanje konteksta korisno, najbolje je dati najpotrebnije informacije kada pokušavate prenijeti svoju ideju, uputu ili poruku.
Biti u stanju koherentno prenijeti svoje misli i ideje vrlo je važno na svakom radnom mjestu, a također privlači stjecanje talenta menadžeri.
Morate biti u stanju dobro komunicirati s članovima svog tima, menadžmentom i klijentima. Iako se to može činiti kao data vještina, nemojte je tako spremno zanemariti.
2) Vježbajte suosjećanje
Razumijevanje osjećaja, ideja i ciljeva vašeg kolege može vam pomoći u komunikaciji s njim. Na primjer, možda ćete trebati pomoć drugih odjela da započnete projekt.
Pomoću empatije ćete komunicirati i prenijeti svoju zabrinutost. Pročitajte još razloga zašto je važna empatija na poslu.
3) Afirmirajte se
Ponekad je potrebno biti odlučan kako biste postigli svoje ciljeve bilo da tražite povišicu, tražite prilike za projekte ili se opirete ideji za koju ne mislite da će biti korisna.
Iako je predstavljanje s povjerenjem važan dio radnog mjesta, u razgovoru uvijek budite puni poštovanja.
Održavanje ravnomjernog tona i davanje dobrih razloga za vaše tvrdnje može pomoći drugima da bolje razumiju vaše misli.
4) Budite smireni i dosljedni
Kod neslaganja i sukoba je lako unijeti (pretjerane) emocije u komunikaciju.
Ostanite smireni kada komunicirate s drugima na radnom mjestu. Zadržite miran stav i ujednačen ton glasa kako biste mogli mirno i produktivno donijeti zaključak.
Često postavljana pitanja
Ponekad se osobe pitaju koje vještine da stave u životopis ako nemaju radnog iskustva. No, radno iskustvo nije neophodno za stjecanje mnogih vještina, posebno mekih.
One se mogu zaraditi obrazovanjem, pohađanjem tečajeva, učenjem. Jedan od najboljih načina stjecanja vještina je volontiranje. Pročitajte kao koristiti volontiranje u traženju posla!
Sve stečene vještine morate navesti u životopisu. Posebno naglasite one koji ističu vašu potencijalnu vrijednost kao zaposlenika. Neki od primjera su – prezentacijske vještine ili odlično rješavanje problema.
Kako se mogu identificirati vještine? Razmislite o svom obrazovanju i radnom iskustvu. Također, promislite o svim vještinama koje stječete u svakodnevnom životu.
Pitajte svoje članove obitelji, prijatelje, kolege, učitelje koje se vještine kod vas ističu. Moći će vam osvijestiti vaše nepriznate snage i vještine.
Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !
Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.
Registriraj se ->