Rad od kuće i kibernetička higijena

Rad od kuće i kibernetička higijena

Reading Time: 6 minute

Rad od kuće ćemo teško zamisliti bez računala. Ako želimo da naša računala rade s optimalnim kapacitetom, moramo ih održavati čistima.

I komponente i interna memorija moraju se redovito čistiti ako želimo da naši strojevi ispravno rade.

Da bi se podigla važnost i svijest o higijeni, dogovoreno je da se mjesec siječanj obilježava kao mjesec kibernetičke higijene.

Kibernetička higijena, pa time i sigurnost je posebno važna kod digitalnih nomada, koji rade od kuće ili na daljinu. Pročitajte više!

Više o kibernetičkoj higijeni

Kibernetička higijena je sigurnosna praksa koju radi zaposlenik, tvrtka ili jedna zajednica. Njom se osiguravaju osobni podaci i smanjuje mogućnost kompromitiranja.

Također, dobrom higijenom se uvelike smanjuje mogućnost zloupotrebe podataka, krađe i, posebno, smanjuje se mogućnost kibernetičkih napada.

Općenito, higijena podataka obuhvaća sve procese kojima se podvrgavate kako biste očistili svoje podatke i kasnije održavali tu čistoću.

Virtualni prostor, internet, higijena

Virtualni prostor, internet, higijena

Podaci bi trebali biti bez pogrešaka, jednostavni za razumijevanje, prezentirani na organiziran način i laki za umnožavanje.

Što više podataka slijedi te smjernice, ti podaci će imati viši stupanj higijene.

Važno je održavati dobru higijenu podataka jer podaci ispunjeni pogreškama mogu uzrokovati probleme uključujući kvarove, kašnjenja, viruse i netočnost.

Bilo koja vrsta pogreške u grupi podataka ili skupu podataka može uzrokovati smanjenje higijene vaših podataka, uključujući sljedeće:

  • Zastarjele informacije
  • Nepotpuni podaci
  • Duplicirane informacije
  • Nepodržane promjene brojki
  • Netočni podaci
  • Neispravno organizirani detalji
  • Pogrešni smjerovi

Siječanj – mjesec kibernetičke higijene

Glavni je cilj mjeseca kibernetičke sigurnosti osvještavanje prosječnih korisnika o važnosti kibernetičke sigurnosti.

Osobe se trebaju naviknuti na zaštitu i pružanje resursa koji im omogućavaju da se uspješno obrane od kibernetičkih prijetnji te smanje rizik od napada.

Zato ovaj mjesec kibernetičke higijene obilježite usvajanjem alata (bilo da se radi o fizičkim alatima za čišćenje ili programima za defragmentaciju).

Kibernetička zaštita, cybersecurity

Kibernetička zaštita, cybersecurity

Oni koji nisu sigurni kako očistiti vlastita računala mogu angažirati  stručnjaka da deinstalira sve nekorištene, nepotrebne programe.

Ovo je također pravo vrijeme za organiziranje datoteka, oznaka, mapa i više, raščišćavanje starog i pravljenje mjesta za novo!

Osim toga, kako bi vaše računalo bilo u najboljem stanju, uvijek ga zaštitite antivirusnim softverom.

Rad od kuće i higijena podataka

Upoznati ste s konceptom rada od kuće. Ako niste posve sigurni o čemu se radi, pročitajte više o pravima i nedostacima takve organizacije rada

Kibernetičke prijetnje ne miruju ni dok radite izvan ureda. Vrlo je jasan skok kod krađe identiteta i kod drugih aktivnosti s područja kibernetičkog kriminala.

Taj skok raste s brojem zaposlenika koji rade od kuće.

Uz sve više zaposlenika koji rade od kuće, tvrtke moraju osigurati da su njihovi sustavi i podaci zaštićeni od kibernetičkih prijetnji.

Poslodavac se mora zaštiti od rizika i zato su potrebne mjere i prakse za zaštitu povjerljivosti. Također, potrebno je zaštititi dostupnost podataka, sustava i cijele mreže.

Kako bi se tvrtka zaštitila, potrebno je:

Informacijski sustav, kibernetička higijena

Informacijski sustav, kibernetička higijena

  • Zaštititi osjetljive i povjerljive informacije od svakog neovlaštenog pristupa.
  • Radnici koji rade od kuće i na daljinu se moraju povezati sa sigurnim mrežama i obavezno koristiti sigurne protokole za pristup resursima tvrtke.
  • Uređaji koje koriste radnici koji rade od kuće i na daljinu za pristup resursima tvrtke moraju proći određene sigurnosne kontrole. 
  • Samo ovlašteni zaposlenici trebaju imaju pristup resursima i podacima tvrtke.
  • Moraju biti uspostavljene jake provjere autentičnosti i kontrole pristupa. Jedino na taj način se može spriječiti neovlašten pristup. 
  • Zaposlenici moraju znati kako postupiti ako dođe do problematičnih i neovlaštenih pristupa. 
  • Zaposlenici koji rade od kuće ili na daljinu moraju koristiti zaštićene preglednike kada pristupaju web stranicama i aplikacijama.

Kako sudjelovati u higijeni?

Postoji nekoliko načina na koje možete sudjelovati u procesu kibernetičke higijene.

Stručnjaci za zaštitu podataka obično se uključuju u sljedeće procese kako bi očistili bazu podataka i povećali njezinu ukupnu razinu higijene:

Pretvorba datoteke ili ponovno formatiranje datoteke: Odnosi se na pretvaranje vaših podatkovnih datoteka u različite formate prema specifičnim poslovnim potrebama.

Zlonamjerni pojedinci, kibernetička zaštita, rad od kuće

Zlonamjerni pojedinci, kibernetička zaštita, rad od kuće

Raščlanjivanje: Odnosi se na razlikovanje i odvajanje specifičnih elemenata jednog zapisa u različita polja unutar baze podataka.

Geokodiranje: Odnosi se na primjenu koordinata zemljopisne širine i dužine na određene adrese koje ste pohranili u svojoj bazi podataka.

Deduplikacija: Ovo se odnosi na brisanje svih informacija, kao što su imena, adrese e-pošte, telefonski brojevi, adrese ili drugi zapisi koji se pojavljuju više puta u vašoj bazi podataka.

Spajanje: Odnosi se na kombiniranje informacija, kao što su duplicirani elementi, u jednu cjelovitu i kohezivnu kopiju u vašoj bazi podataka.

Čišćenje: Odnosi se na identificiranje svih nepotrebnih informacija u vašoj bazi podataka i njihovo jednostavno izbacivanje.

A/B podjela: Odnosi se  na segmentiranje datoteka unutar vaše baze podataka kako biste isprobali različite strategije i procese na njima kako biste vidjeli koji najbolje funkcionira za vaše potrebe.

Kodiranje ključa: Odnose se na povezivanje jedinstvenog identifikatora sa svakom pojedinačnom datotekom u vašoj bazi podataka bilježenjem njenog značaja i podrijetla.

Važnost kibernetičke higijene

Dobra higijena podataka važna je iz niza razloga, uključujući:

  • Pomaganje u praćenju i stvaranju potencijalnih klijenata.
  • Procesi rada postaju jednostavniji.
Zaštita podataka

Zaštita podataka

  • Pomoć u identificiranju pozitivnih elemenata podataka.
  • Veća učinkovitost rada.
  • Stvaranje standarda za mjerenje uspjeha.
  • Pomoć u identificiranju problema kod podataka.

Pročitate koje softvere možete koristiti za učinkovitiji rad od kuće.

Primjeri iz prakse

Donosimo neke praktične primjere s kojima se možete susresti pri čišćenju svog poslovnog računala:

1) Revizija

Dobar prvi korak koji treba poduzeti dok se uključujete u proces higijene podataka je započeti s cjelokupnom revizijom svih vaših sustava.

Stjecanje uvida u ono što zahtijeva popravak može vam pomoći da odredite koje korake trebate poduzeti, ali i kako ćete ih izvesti.

Revizija uključuje holističku analizu vaših podataka i baze podataka i utvrđivanje koliko je od njih korisno za vaše poslovne potrebe.

Zlonamjerni softveri, kibernetički napadi

Zlonamjerni softveri, kibernetički napadi

Te radnje pomažu da shvatite koje podatkovne točke trebate, koje ne i koje zahtijevaju dodatnu pomoć za uspjeh.

Započinjanje procesa higijene podataka revizijom daje realan uvid u količinu podataka koju trebate očistiti.

Nakon što ste proveli reviziju, možete imati dobru platformu na kojoj ćete nastaviti proces higijene podataka.

Pod očišćenim podacima podrazumijevamo ispravljene podatke, očišćene od neispravnih, nepotpunih, nepravilno oblikovanih ili duplih zapisa podataka.

2) Fokus na detalje

Važno je upamtiti da čak i male nedosljednosti mogu dovesti do mnogo većih problema, tako da pristup procesu higijene podataka može biti od posebne pomoći.

Analiza svih sitnih detalja unutar vaše baze podataka pomaže u prepoznavanju netočnih unosa, zastarjelih informacija ili nepotpunih skupova podataka.

Nadalje, fokusiranjem na manje detalje, možda ćete moći pronaći područja vaše baze podataka koja bi mogla imati koristi od različitih metoda koje obrađuju vaše podatke na standardni način.

3) Standardiziranje baze podataka

Dobar način za održavanje kibernetičke higijene je stvaranje baze podataka.

Baza podataka, rad od kuće

Baza podataka, rad od kuće

Time se mogu pojednostaviti svi procesi unosa podataka, uz njihovo ubrzanje i osiguravanje učinkovitosti ovih metoda.

Možete razmotriti standardizaciju sljedećih aspekata svoje baze podataka:

Kratice i brojevi: Stvaranje pravila za sricanje ili skraćivanje određenih riječi i brojeva može pomoći u standardizaciji informacija unutar vaše baze podataka.

Adrese e-maila: Uobičajeno je da ljudi unose lažne ili netočne e-mail adrese.

Provjera je li e-mail adresa ispravna i upotrebljiva može osigurati da u vašoj bazi podataka nema lažnih adresa, što pomaže da bude čista i organizirana.

Kućne ili poslovne adrese: Osiguravanje da sve kućne ili poslovne adrese u vašem sustavu imaju isti format pomaže u jamčenju da sve što se šalje na te adrese stigne tamo.

Osim toga, pomaže u stvaranju standarda za koje se adrese pojavljuju u vašoj bazi podataka.

Održavanje kibernetičke higijene

Nakon što očistite svoju bazu podataka, važno je održavati je što je moguće kohezivnijom. Napravite pravila za unos i održavanje podataka i pridržavajte ih se.

Rutinski pregled svih skupova podataka i unosa također vam može pomoći da osigurate visokokvalitetnu, higijensku bazu podataka.

Takav način rada je važna vještina potrebna na većini radnih mjesta. Pročitajte kako još možete poboljšati svoje vještine potrebne za kvalitetno poslovanje. 

Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !

Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.

Registriraj se ->

Preuzmi aplikaciju