Rad od kuće: Učinkovit raspored rada

Rad od kuće: Učinkovit raspored rada

Reading Time: 6 minute

Rad od kuće je učinkovitiji ako složite raspored rada. No, stvaranje takvog rasporeda može biti pomalo zastrašujuće.

Srećom, tehnologija je znatno unaprijedila cijeli proces. Iako je sada pisanje rasporeda puno lakše, ipak vam je potrebno određeno znanje i struktura pisanja.

Učinkovito upravljanje radnim vremenom važno je za svaku organizaciju, a ključni aspekt tog procesa je definiranje radnih rasporeda zaposlenika.

U ovom članku nudimo prijedloge kako napisati djelotvoran raspored rada. Cilj nam je olakšati organizaciju posla dok radite od kuće ili na daljinu.

Usput pročitajte mogu li od kuće raditi znanstvenici.

Ideje oko pisanja rasporeda rada

S razvojem tehnologije, rijetko tko piše raspored rada s olovkom, na papiru.

Strategija pisanja

Strategija pisanja

Srećom, postoji mnogo. besplatnih (ali i onih koji se plaćaju)  internet portala, aplikacija i programa pomoću kojih možete sastaviti funkcionalan raspored rada.

Organizacija rada je važna vještina koju bi trebali imati svi zaposlenici koji su se odlučili za rad od kuće.

Razmislite o korištenju jedne od ovih opcija:

Online softver za proračunske tablice

Internetski softver za proračunske tablice besplatan je i lako dostupan. Postoje dizajnirani predlošci koje možete pronaći na internetu i preuzeti da biste lakše izradili raspored rada.

Ako koristite ovu metodu, pobrinite se da vaši zaposlenici preuzmu odgovarajuće aplikacije za pregled kalendara.

Nakon što izradite raspored, postavite ga na “samo za čitanje” prije nego što ga pošaljete svom osoblju i potaknite ih da koriste komentare ili bilješke za priopćavanje problema ili promjena.

Aplikacije za planiranje posla

Aplikacije za raspored rada najbolji su i najučinkovitiji način za izradu rasporeda za zaposlenike, posebno za rad od kuće.

Aplikacija za planiranje posla

Aplikacija za planiranje posla

Takve aplikacije su intuitivne, fleksibilne i pristupačne. Mnoge aplikacije integriraju alate za planiranje i komunikaciju sa zaposlenicima, a neke čak omogućuju zaposlenicima da dolaze i odlaze.

Dobro isplanirani radni rasporedi mogu povećati produktivnost pa čak i povećati zadovoljstvo zaposlenika na radnom mjestu zbog osjećaja da je njihov rad smislen i dobro organiziran.

Pročitajte kako možete povećati radnu produktivnost.

Zašto je važno imati radni raspored?

Pročitajte glavne razloge zašto je važno imati dobro isplaniran radni raspored:

  • Uspostavit ćete rutinu u svom radu: Dosljednost je važna. Njome zaposlenici postižu fokus, produktivniji su i sveukupno zadovoljstvo je veće.
  • Bolje upravljanje financijama i bolja kontrola troškova: Dobro planiranje i kvalitetan raspored rada povećava radne procese.

Time se ujedno smanjuje potreba za prekovremenim radom, ne gubi se vrijeme na lošu organizaciju. Zaposlenici su manje opterećeni.

Pročitajte članak o prekovremenom radu, radu nedjeljom i na blagdane.

  • Štedite vrijeme: Slaganjem radnog rasporeda ne morate gubiti vrijeme razmišljanjem o svakodnevnim rasporedima.

Možete se fokusirati na važne odluke.

Raspored rada

Raspored rada

  • Omogućuje bolje odnose sa suradnicima i klijentima: Kupci dobivaju bolju uslugu. Razlog tome je što su svjesni da su im zaposlenici dostupni u nekom određenom razdoblju.

Jasni kriteriji i pravne obveze: Jasno postavljeni kriteriji su radno vrijeme i radni zadaci za zaposlenike. Time se smanjuju šanse za nepoštivanje zakonskih odredbi o radu.

Radni raspored je utvrđen i Zakonom o radu:

Raspored radnog vremena utvrđuje se pravilnikom o radu, kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu.

Odnosi se na raspored trajanja rada radnika kojim se utvrđuju dani i sati kada obavljanje posla u tim danima počinje i završava.

On može biti jednak ili nejednak, ovisno o tome na koji način je radno vrijeme raspodijeljeno po danima, tjednima ili mjesecima.

Rad od kuće i vrste radnog rasporeda

Za rad od kuće je potrebno usvojiti određene vještine i posložiti raspored rada. Postoji više rasporeda rada. Dijele se po potrebama tvrtke.

Pročitajte koji sve modeli rasporeda rada postoje: 

1) Radite puno radno vrijeme

U Hrvatskoj je rad na puno radno vrijeme najčešći oblik organizacije rada. Takvi poslovi se tradicionalno smatraju sigurnim i stabilnim poslovima.

Radno vrijeme je 40 sati tjedno. Posao s punim radnim vremenom se uvelike razlikuje od honorarnog posla, pa pročitajte po čemu.

Radno vrijeme

Radno vrijeme

No, i kod posla s punim radnim vremenom postoje različite opcije rada. Jedan od čestih primjera je rad od ponedjeljka do petka, od 09 do 17 sati ili od 08 do 16 sati.

Zaposlenici mogu biti plaćeni po učinku ili po satu. Pročitajte više o plaći koja se daje po satu rada.

Uz to, zaposlenici koji rade puno radno vrijeme dobivaju i razne beneficije. Neke od najčešćih su dani godišnjeg odmora, dva ili tri stupa mirovinskog osiguranja.

Zatim, zdravstveno osiguranje, dodatno i dopunsko, kao i dodatni slobodni dani. Dodaci na plaću dobivaju oni zaposlenici koji rade nedjeljom i blagdanima.

2) Radite pola radno vremena

Dodatni posao možete raditi honorarno ili na pola radnog vremena. I naši umirovljenici mogu raditi pola radnog vremena, uz primanje svoje mirovine.

Time zaposlenici dobivaju na fleksibilnosti vremena i mogu slagati raspored rada po svojim željama i potrebama. No, postoji i nedostatak.

Uglavnom zaposlenicima nisu dostupne beneficije koje imaju oni koji rade puno radno vrijeme.

Posao koji radite pola radnog vremena možete organizirati na jedan od sljedećih  načina:

  • Možete raditi od ponedjeljka do petka. No, broj radnih sati je manji. Na primjer, u tom slučaju ćete raditi četiri sata na dan, umjesto osam sati.
  • Postoji i opcija rada od ponedjeljka do srijede, ali punih osam sati dnevno.
  • Također, jedna od mogućnosti je radi samo subotom i nedjeljom, ali osam sati na dan.
Rad od kuće, plan rada

Rad od kuće, plan rada

3) Fleksibilno radno vrijeme

Ovakav raspored rada ne zahtijeva točan početak i završetak radnog dana. Zaposlenici mogu doći u 8 ujutro na posao, ali mogu doći i u podne. Jedino je važno da se poštuje dogovoreno radno vrijeme.

Ako je zaposlenik zaposlen na puno radno vrijeme, mora odraditi svojih osam sati na dan. No, kako je danas sve popularnije raditi od kuće, zaposlenici koji imaju tu mogućnost je i koriste.

4) Podijeljena smjena rada

Ovdje se radi o dvokratnom radnom vremenu. Često se vidi ljeti u turizmu. Tada trgovine i restorani zatvaraju vrata na određeni broj sati kada i nema nikakve potražnje radi vrućina.

Osim u turizmu, ovakav način rada možete pronaći u hotelijerstvu, zdravstvu, transportu, sigurnosti i trgovini.

Rad se obično organizira tako da zaposlenici rade četiri sata u jutarnjoj smjeni i još četiri sata u poslijepodnevnim satima.

Zanimanje kuhar je dobar primjer za dvokratno radno vrijeme. Odrade doručak u npr. hotelu. Tada je veća potražnja za radom. I zatim nastave rad od 17.00 kada kreće priprema večere u hotelu.

 

Taj raspored rada vrijedi ako hotel nudi polupansionsku ponudu.

5) Rotacija radnih smjena

U nekim industrijama je važno imati pokriven rad 24 sata na dan.

Primjeri takvih industrija/poslova su:

Proizvodne tvrtke (primjerice, drvna industrija), korisnička podrška, javni prijevoz, hitne službe (vatrogasci, zdravstvo, policija), proizvodnja energije, zrakoplovstvo).

Rad u hotelu, sezonski posao

Rad u hotelu, sezonski posao

U tim slučajevima radu se u rotirajućim smjenama. Na primjer, jedan tjedan se radi jutarnja smjena, drugi tjedan poslijepodnevna smjena, dok se treći tjedan radi noćna smjena.

6) Skraćeni radni tjedan

U Hrvatskoj ne nalazimo često tvrtke koje rade po ovom principu. Kada zaposlenici rade skraćeni radni tjedan, onda rade četiri radna dana, ali po deset sati dnevno.

Više se radi na dnevnoj bazi, ali dobivaju dan više za odmor.

7) Fiksni radni tjedan

Ovaj model rasporeda rada je češći kod zaposlenika koji rade iz ureda. Definirano je točno radnim vremenom. Na primjer, od ponedjeljka do petka, od 8 do 16 sati.

Puno radno vrijeme

Puno radno vrijeme

Zaposlenici su dužni raditi unutar tog zadanog rasporeda.

8) Rad na poziv

Rad na poziv je vrlo čest model rada u hitnim službama. Ponajprije kod vatrogasaca i policajaca. No, čest je i u IT sektoru.

Zaposlenici odrade svoj radni dan, no ostaju dostupni na poziv. Za takav način rada se isplaćuje i dodatak na plaću.

9) Sezonski poslovi

Radi se o poslovima koji se rade povremeno. U Hrvatskoj se obično rade poslovi u sezoni u sektoru turizma (ljeti na moru zimi na skijalištima).

Nadamo se da će vam raspored rada pomoći u daljnjoj organizaciji posla.

Ne traži posao. Neka posao nađe tebe !

Reci nam koje poslove voliš i pusti nama da ti pronađemo posao po tvom ukusu.

Registriraj se ->

Preuzmi aplikaciju